Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα ο Παναιτωλικός 2 - 1 επί της ΑΕΛ. Έσπασε το ρόδι με τον Νίκο Βέργο

Παναιτωλικός - ΑΕΛ 2-1: Έσπασε το ρόδι με τον Νίκο Βέργο

Με τον Νίκο Βέργο να σκοράρει - δύο φορές μάλιστα - στο ελληνικό πρωτάθλημα ύστερα από 6,5 χρόνια, ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-1 την ΑΕΛ στο Αγρίνιο. Πρώτη νίκη για τα "καναρίνια" τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και μέχρι το 30' είχε ένα γκολ (16' Βέργος), ένα τέρμα που ακυρώθηκε (2' Ντίας), ένα δοκάρι με τον Αριγίμπι (7') και ένα χαμένο πέναλτι με τον τελευταίο. Στο 27' το κέρδισε ο Ντίας αλλά ο Αριγίμπι αρχικά νικήθηκε από τον Νάγκι, δόθηκε επανάληψη από τον Ζαχαριάδη με τον επιθετικό του Παναιτωλικού να σημαδεύει αυτή τη φορά το αριστερά δοκάρι.

Η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΛ που είχε δοκάρι με τον Πινακά στο 40' και στην επανάληψη σημαντικές στιγμές για να ισοφαρίσει με Φιλίπ, Πινακά, Ντουρμισάι, Τρούγιτς αλλά ο Κνετ ήταν εκπληκτικός.

Ο Βέργος (είχε να σκοράρει στο ελληνικό πρωτάθλημα από τη σεζόν 2013-14 όταν και έπαιζε στον Ολυμπιακό και είχε σκοράρει στην ήττα με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης) στο 87' κέρδισε το πέναλτι από τον Ζίζιτς και έγραψε ο ίδιος από το σημείο του πέναλτι το 2-0. Η ΑΕΛ που είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες, σκόραρε με τον Γιουνές στο φινάλε της αναμέτρησης αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ (76' λ. τρ. Μελίσσας) – Τζανακάκης, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο – Τσιγγάρας, Ταχάρ (76' Περέιρα) – Ντίας, Αριγίμπι (57’ Μεντόσα), Γιάκολις (68' Αρσούρα) – Βέργος

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι – Ζίζιτς, Ηλιάδης (60’ Γλυνός), Μιχαήλ (87' Γιουνές) – Μπέρτος, Φιλίπ, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς – Τρούγιτς (87' Μούζεκ), Πινακάς, Ντουρμισάι