Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ με 10 παίκτες 2 - 0 τον Αστέρα Τρίπολης - Ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0: Δεύτερος και με δέκα παίκτες - Έλαμψε ο Τζόλης

Ο ΠΑΟΚ μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με αντίπαλο τον Άρη, προσπέρασε τον μεγάλο του αντίπαλο στην πόλη.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αν και έμεινε στο 38' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελ Καντουρί, για την κουτουλιά του (θύμιζε Ζιντάν) στον Σουάρεθ, κατάφερε στο β' ημίχρονο να σκοράρει δυο φορές και να πάρει τη νίκη με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης (2-0).

Τη διαφορά σε έναν ακόμη αγώνα έκανε ο 18χρονος Χρήστος Τζόλης, ο οποίος στο 64' με υπέροχο τέρμα άνοιξε το σκορ (1-0) και πέντε λεπτά μετά κέρδισε το πέναλτι που έκανε γκολ ο Άντρια Ζίβκοβιτς.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο 0-0 και δευτερόλεπτα πριν σημειώσει το υπέροχο γκολ ο Τζόλης, είχε την καλύτερή του στιγμή στον αγώνα με τον Κρέσπι να σουτάρει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης – Ροντρίγκο Σοάρες (21’ λ. τρ. Ουαγκέ), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης – Ντόουγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ – Τζόλης (88' Κρέσπο), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (88' Μουργκ) – Σφιντέρσκι (68’ Τσιγγάρας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Ρουμπέν Γκαρθία, Σουάρεθ (60’ Πασαλίδης), Καστάνιο, Άλβαρεζ (60’ Τασουλής) – Βαλιέντε (60’ Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ (78’ Γκόμεζ) – Σίτο (78’ Τζίμας), Τιλίκα, Ριέρα – Κρέσπι