Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2020

Πανόραμα Nations League: Στο 90'+4' η Σλοβενία! - Νίκες για Τουρκία, Ολλανδία, Ιταλία

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο Nations League η Τουρκία, η Ολλανδία και η Ιταλία, ενώ η αντίπαλος της Ελλάδας στον 3ο όμιλο της League C, Σλοβενία, πήρε το τρίποντο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στο μαχητικό Κόσοβο

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισε η Τουρκία που επικράτησε της Ρωσίας εντός έδρας με 3-2. Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε μεταξύ άλλων και η Ολλανδία, η οποία νίκησε τη Βοσνία με 3-1, ενώ το τρίποντο πανηγύρισε και η Αλβανία με αντίπαλο το Καζακστάν.

Με το διπλό από τη Γεωργία έφυγε η Αρμενία, όπως επίσης και η Φινλανδία από τη Βουλγαρία., ενώ η Ιταλία επικράτησε της Πολωνίας με 2-0. Το δε Βέλγιο επικράτησε δικαιότατα της Αγγλίας με 2-0, σκορ μάλιστα που διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας 45λεπτο!

Στο ματς που ενδιέφερε την Εθνική μας ομάδα, η οποία πέρασε εύκολα από τη Μολδαβία, η Σλοβενία πήρε ανέλπιστη -έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι- νίκη απέναντι στο μαχητικότατο Κόσοβο! Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 58', ισοφαρίστηκαν μεν στο 63', όμως κρατούσαν το «Χ» μέχρι τις καθυστερήσεις.

Τρεις ημέρες αφού εξασφάλισαν την παρουσία τους στα τελικά του Euro, Σλοβακία και Σκωτία τέθηκαν αντιμέτωπες στην Τρνάβα, για το Nations League, με νικήτρια, 1-0, την πρώτη.

Οι Σλοβάκοι, που είχαν επικρατήσει την Πέμπτη, στην παράταση, στη Βόρειο Ιρλανδία, με 2-1 (κ.δ. 1-1), έχοντας 4 νέα πρόσωπα στην 11αδα τους, σε σχέση μ' εκείνο το ματς, επιβλήθηκαν με γκολ του Γκρέγκους (31'), αλλά αυτή ήταν μόλις η πρώτη τους νίκη στο 2ο γκρουπ της 2ης Κατηγορίας.

Και ταυτόχρονα η παρθενική ήττα των πρωτοπόρων «χαιλάντερς», που προέρχονταν από την πρόκριση στο Βελιγράδι, επί την Σέρβων, στα πέναλτι (5-4, κ.δ 1-1)

Γι αυτό ο εκλέκτορας τους, Στιβ Κλαρκ, ξεκούρασε 8 απ' όσους έπαιξαν στο «Μαρακάνα», μ' αποτέλεσμα το αήττητο σερί 9 αγώνων τους να τερματιστεί.

Εξάλλου για τον 2ο όμιλο, της 3ης Κατηγορίας, μια άλλη ομάδα που προκρίθηκε (για πρώτη φορά στα χρονικά μάλιστα...) στα τελικά του Euro, η Βόρεια Μακεδόνια νίκησε 2-1 την (ουραγό του γκρουπ) Εσθονία 2-1 κι ανέβηκε επικεφαλής διατηρώντας το αήττητο της (2ν. - 3 ισοπ.)