Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2020

Nations League: «Σεφτέ» στις νίκες η Κύπρος, 2-1 το Λουξεμβούργο

Γρηγόρης Κάστανος λύτρωσε σήμερα την εθνική ομάδα της Κύπρου, καθώς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αγχωτική νίκη επί του Λουξεμβούργου με 2-1, στη Λευκωσία, για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του League C, στο Nations League.

Ο 21χρονος μέσος ανέτρεψε το σκορ και οδήγησε στη νίκη την εθνική ομάδα της χώρας του (34′, 71′), καθώς το Λουξεμβούργο προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με αυτογκόλ του Κούσουλου.

Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 33ο λεπτό, λόγω αποβολής του Σελίμοβιτς, που αγωνίζεται στον ΟΦΗ. Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη της Κύπρου στη διοργάνωση, αφού στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές πήρε μόλις ένα βαθμό από την εκτός έδρας ισοπαλία με το Αζερμπαϊτζάν.

Γι’ αυτό το λόγο, παρά τη σημερινή νίκη, ο Βέλγος ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιόχαν Βάλεμ, βρίσκεται σε δύσκολη θέση.