Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 97-89: Λύγισαν στην παράταση οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, αλλά δεν είχε το... κάτι παραπάνω που απαιτείται και γνώρισε την ήττα με 97-89 από τη Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη στην παράταση για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κάνουν την έκπληξη, αλλά κάποιες λεπτομέρειες και λάθη στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα τους κόστισαν. Στην παράταση η Μπαρτσελόνα κατάλαβε πως πρέπει να ανεβάσει ένταση και τελείωσε το ματς. Οι Καταλανοί, που έπαιζαν χωρίς τους Αμπρίνες, Μίροτιτς και Κλαβέρ, πήραν τις σωστές αποφάσεις και κατάφεραν να γλιτώσουν την ήττα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά με τον Φόστερ να είναι παραγωγικός στην επίθεση και προηγήθηκε με 4-15 στο 4’.

Οι Καταλανοί όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Κούριτς, Καλάθη να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια έκαναν σερί 11-0 περνώντας μπροστά με 21-18 στο 11’.

Οι «πράσινοι» ωστόσο έμειναν μέσα στο ματς και στο τέλος του ημιχρόνου η «Μπάρτσα» είχε το προβάδισμα με 36-35.

Στο δεύτερο μέρος ο παναθηναϊκός έμεινα μέσα στο ματς, προηγήθηκε με 11 πόντους (44-55 στο 27’), η Μπαρτσελόνα επέστρεψε και στο τέλος ο Χίγκινς με δύο βολές στα 57’’ έκανε το 73-70.

Στα 38’’ ο Μήτογλου με δυο βολές μείωσε σε 73-72 και στα 17’’ ο Καλάθης βούτηξε μέσα από τα χέρια του Παπαγιάννη τη μπάλα μετά από άστοχο τρίποντο του Ερτέλ με τον Ντέιβις να κάνει το 75-72 με βολές. Ο Κασελάκης ισοφάρισε με άλλες τρεις σε 75-75 και ο Χίγκινς αστόχησε στην εκπνοή.

Στην παράταση η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο, εκμεταλλεύτηκε τον… μονόλογο του Νέντοβιτς σε άστοχες προσπάθειες και πήρε τη νίκη με το τελικό 97-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 (κ.αγ.) 97-89

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 διπ., 6/6 βολ., 5 ρ., 2 ας, 2 κλ., 5 λ.), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6, Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 διπ., 2/6 τριπ., 8/8 βολ., 7 ρ., 5 ας), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τριπ., 2/2 βολ., 4 ρ.), Καλάθης 14 (1/3 διπ., 4/9 τριπ., 5 ρ., 6 ας, 3 λ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 2, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 διπ., 3/5 βολ., 4 ρ.), Φόστερ 24 (5/11 διπ., 4/7 τριπ., 2/2 βολ., 3 ας, 2 κλ.), Νέντοβιτς 15 (5/9 τριπ., 5 ρ., 4 ας), Σάικς, Ουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 διπ., 1/4 τριπ., 7/8 βολ., 12 ρ., 4 ας,), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 διπ., 4/8 τριπ., 1/2 βολ., 5 ας).