Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019

Ο ΠΑΟΚ έιχε τύχη στην Τρίπολη...

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 0-3: Είχε τύχη και Πασχαλάκη (vid)
Τα πρώτα παιχνίδια της 16η αγωνιστικής δεν άλλαξαν την εικόνα στην κορυφή της βαθμολογίας της Superleague, αφού ο ΠΑΟΚ μπήκε με το… δεξί στο 2019, καθώς στάθηκε όρθιος στο πρώτο ημίχρονο, που ο Αστέρας έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη, στηρίχθηκε στον τερματοφύλακα του, Αλέξανδρο Πασχαλάκη, που έκανε το παιχνίδι της χρονιάς στην Τρίπολη και κόντρα στη ροή του αγώνα, πήρε μια σπουδαία νίκη με 0-3, που του ανοίγει διάπλατα τον δρόμο προς το πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, αλλά χάρη σε ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Βιεϊρίνια στο 65’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και τέσσερα λεπτά μετά κλείδωσε τη νίκη με τον Μαουρίσιο. Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, κατέρρευσε και ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου στις καθυστερήσεις.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος – Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (71’ Φερνάντεθ), Κώτσιρας – Ιγκλέσιας (86’ Δουβίκας), Μουνάφο, Βαλιέντε – Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μανιάς
ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης – Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια – Σάκχοφ, Μαουρίσιο – Ζαμπά (77’ Λημνιός), Πέλκας (71΄Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (86’ Τόσκα) – Άκπομ