Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ!

Η δράση επέστρεψε στα γήπεδα της Super League με την διεξαγωγή της 16ης αγωνιστικής. Η ΑΕΛ πήρε μία σημαντική βαθμολογικά νίκη απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης. Οι «βυσσινί» επικράτησαν της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με 3-0 και βύθισαν και άλλο τον αντίπαλο τους.
Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Ατρομήτου που μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ με 2-1 αλλά στο τέλος ισοφάρισε σε 2-2 γλιτώνοντας την ήττα. Στην Κρήτη ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ απέναντι στον Πανιώνιο αλλά οι «κυανέρυθροι» μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του απέναντι στον Λεβαδειακό φεύγοντας από την Λιβαδειά με το 2-0. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επικρατήσει της Ξάνθης που πήρε την ισοπαλία με 2-2.
Ο ΠΑΟΚ αν και δυσκολεύτηκε στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα μπόρεσε στο τέλος να νικήσει σκοράροντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Με τέρμα του Ματίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άρης επικράτησε 1-0 της Λαμίας ενώ η ΑΕΚ επιβλήθηκε εύκολα του ΠΑΣ στα Γιάννενα με 4-0.