Παρασκευή 4 Ιανουαρίου 2019

Χιονοστιβάδα στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός 79 - 65 τον Παναθηναϊκό!!!

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 79-65: Χιονοστιβάδα στο Φάληρο!
Ένας Ολυμπιακός που… ξεχείλιζε από αγωνιστικό πάθος και θέληση, ανταποκρίθηκε στο «πρέπει» του αγώνα και νίκησε πανάξια τον Παναθηναϊκό στο «καυτό» ΣΕΦ με σκορ 79-65, κάνοντας επίδειξη ανωτερότητας.
Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ απάντησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στα υποτιμητικά «πράσινα» σχόλια περί… λευκής πετσέτας φέτος, δείχνοντας έμπρακτα το ποιος διαθέτει την καλύτερη ομάδα φέτος.

Με αυτόν τον επιβλητικό τρόπο, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ρεκόρ τους 10-6 στην EuroLeague και παραμένουν σε τροχιά τετράδας. Πλέον, μπαίνουν με αυτοπεποίθηση στην «διαβολοβδομάδα» που έρχεται, καθώς την Τρίτη θα υποδεχθούν την Μπασκόνια και την Πέμπτη θα παίξουν στην Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ.
O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι, χωρίς Σπανούλη, έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ και ο Παναθηναϊκός με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας και Λάσμε.
Ο Μιλουτίνοφ ήταν εντυπωσιακός, καθώς μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ήταν ασταμάτητος, τελειώνοντας συνεχώς τις φάσεις με καρφώματα , φτάνοντας τους 8 πόντους και τα 5 ριμπάουντ στη πρώτη περίοδο! Χωρίς Έλληνες διαιτητές στο παρκέ, ο Σέρβος έκανε πάρτι, κέρδιζε το ένα πίσω από το άλλο τα φάουλ, χωρίς να τον χρεώνουν σφάλμα σε κάθε επιθετική ενέργεια, όπως στο πρωτάθλημα. Ο δραστήριος Πρίντεζης είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, «γράφοντας» το 16-8 στο 8’, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να πατούν καλύτερα στο παρκέ, ελέγχοντας τον ρυθμό.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Μάντζαρης συνέχιζε να βγάζει άμυνες, με τους Στρέλνιεκς-Τουπάν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +8 (24-16). Στο 17΄ η αρμάδα του Μπλατ έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ! Πρώτα το καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό και ακολούθως το τρίποντο του Στρέλνιεκς, σήκωσαν τον κόσμο στο πόδι, με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει την διαφορά στο +12 (33-21).
Οι Πειραιώτες είχαν βελτιώσει την άμυνα τους,ο Γκος ευστόχησε και εκείνος πίσω από 6.75 μέτρα, διαμορφώνοντας το 36-21 (+15) στο 19’, με τους γηπεδούχους να έχουν 50% (5/10) στα τρίποντα. Σκορ ημιχρόνου 41-25, έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (23-14).Ο Μιλουτίνοφ στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχοντας ήδη νταμπλ-νταμπλ (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ), όντας ασταμάτητος σε άμυνα και επίθεση.
Και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, φτάνοντας στο 49-29 και με τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο του Στρένλιενς στο 55-36 για να κλείσει η τρίτη περίοδος 59-40 με τρίποντο από το ...ΟΑΚΑ του Σπανούλη (και βολή από φάουλ του Αντετοκούμπο), ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στα 3/19 τρίποντα! Τραγικός ο Καλάθης με 0/3 τρίποντα, 1/5 δίποντα, 3 λάθη.
Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ολυμπιακού εν ευφορία, έκαναν τραβηγμένες ενέργειες για να εντυπωσιάσουν τους θεατές που βρισκόταν σε παραλήρημα και ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 61-47 και 63-49. Γρήγορα όμως πήραν μπρος, ο Μιλουτίνοφ με 17 ριμπάουντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Καλάθη, ακολούθησε τρίποντο του Παπανικολάου και 73-54. Ο αμαρκάριστος Καλάθης με τρίποντα μείωσε τη διαφορά στους 12 πόντους(77-65), αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ του Παππά και δυο βολές του Μιλουτίνοφ, έφεραν τη διαφορά στο 79-65, μεγαλύτερη από αυτή του πρώτου αγώνα (-13 στο ΟΑΚΑ). Ο Πιτίνο πήρε δυο συνεχόμενα ταιμ άουτ στο 1.9" , ο Γκιστ αστόχησε και τέλος με 79-65!
Οι λευκές πετσέτες ανέμιζαν στα τελευταία λεπτά στο Φάληρο...
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν θεριό ανήμερο! Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Σέρβο σέντερ, ο οποίος κυριάρχησε στους αιθέρες. Μάζευε σαν αρπακτικό το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, τέλειωνε τις φάσεις με επιβλητικά καρφώματα και έκανε… πάρτι κόντρα στον Παναθηναϊκό σε άμυνα και επίθεση, δίχως να έχει αντίπαλο. Είχε σημειώσει νταμπλ-νταμπλ από το ημίχρονο (10π, 12ρ.), τελειώνοντας το ματς έχοντας 18 πόντους και 18 ριμπάουντ, σκορπώντας τον τρόμο και τον φόβο στους «πράσινους». Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος έκανε το βήμα μπροστά, δίνοντας μεγάλη ώθηση στο σκοράρισμα με τα «καυτά» σουτ που έβαλε από την περιφέρεια (18 πόντοι, 4/5 τρίποντα). Σπουδαίο ματς από τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος βοήθησε σε όλους τους τομείς, καθώς τέλειωσε το παιχνίδι έχοντας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.Ο Ολυμπιακός είχε βάλει στόχο πάρει την μάχη των ριμπάουντ και τα κατάφερε περίτρανα, καθώς βγήκε νικητής με 36-27. Οι Πειραιώτες είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (20/13), καταφέρνοντας να ελέγξουν τον ρυθμό και βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας 10/26 (38.5%) τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, διαθέτοντας 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Μιλουτίνοφ 18, Στρέλνιεκς 18, Παπανικολάου 12, Πρίντεζης 11.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοβ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 18 ριμπάουντ, 11 κερδισμένα φάουλ, 41 ranking), Στρέλνιεκς 18 (4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 12 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοτζέσκι, Καλάθης 13 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλεψιμο, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (2), Μήτογλου 7 (1)
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/29 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 19/26 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 3/6 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη
Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (8/1 στις 21:00) και στη συνέχεια θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ (10/1 στις 22:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει με τη Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ (9/1 στις 21:00) και στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα (11/1 στις 22:00).