Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός 72-62 την Μπάγερν για την Euroleague

Ο Ολυμπιακός αποκάλυψε στην τέταρτη περίοδο την αμυντική και επιθετική του ταυτότητα, δίνοντας στο Μόναχο τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών.
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 72-62 της Μπάγερν, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-4 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 5η απώλεια. Πρωταγωνιστής των Πειραιωτών ο Ζακ ΛεΝτέι με
νταμπλ νταμπλ σε πόντους (12) και ριμπάουντ (12).
O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Παπανικολάου στο «2», Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.
Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα του σκορ, η Μπάγερν πήγε στο +3 (27-24) στο 17’, αλλά η απάντηση ήρθε από τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν σκορ κοντά στο καλάθι.Το σκορ του πρώτου μέρους «έγραφε» 27-31 για τους «ερυθρόλευκους». Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μιλουτίνοβ ξάφνιασε τους πάντες στο Μόναχο, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο, φέρνοντας την ομάδα του στο +5 (31-36). Ο Πρίντεζης συνέχιζε να αποδεικνύει πως παραμένει ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού μέσα στη σεζόν, φτάνοντας τους 10 πόντους στο ματς, διαμορφώνοντας το σκορ σε 39-42 στο 27’.
Ο Βεζένκοφ πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο Στρέλνιεκς αδυνατούσε να βρει ρυθμό και να προσφέρει, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπατ να προηγούνται με σκορ 43-45.
Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοφ και Λεντέι, ενώ ο Μάντζαρης δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο.
Πήρε μπρος για πρώτη φορά στο ματς ο Στρέλνιεκς, με τον Σπανούλη ακολούθως να δίνει έξοχη ασίστ στον Λεντέι. Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκαν με +7 (49-56) στο 35’. Ο Λετονός γκαρντ, φώναξε δυναμικό «παρών», καθώς με επτά πόντους σε αυτό το διάστημα κρατούσε μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες.
Στο 36’, ο Σπανούλης με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +9 (53-62). Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, με γκολ-φάουλ στη συνέχεια, εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, στο +12 (53-65), με τον Λεντέι να παίρνει την σκυτάλη στο να τελειώνει τις φάσεις.
Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μετά από ντρίμπλα «σκότωσε» τους Γερμανούς, διαμορφώνοντας το 58-70, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 62-72.
Ο κορυφαίος
Ο Ζακ Λεντέι είχε τον υψηλότερο βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης (20), κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ), αλλά ο παίκτης που έκανε την διαφορά στο ματς ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Σημείωσε 10 πόντους, με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/1 βολές, δίνοντας την επιθετική ώθηση που έψαχνε στο παιχνίδι η ομάδα του.
Το στατιστικό
Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (26-34), με τους Γερμανούς να είναι απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (3/19-15.8%)
Που κρίθηκε
Ο Ολυμπιακός, στη τέταρτη περίοδο έβγαλε άμυνες και κυρίως βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς και Σπανούλη, οι οποίοι με σερί πόντους έφεραν την διαφορά στο +12 (53-65) στο 37’. Ήταν η στιγμή που η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο αριθμό, με τους Πειραιώτες από εκεί και πέρα να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κοπόνεν 9 (1) Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15, Λο 6, Ντέντοβιτς 2, Αμαϊζε, Μπαρτέλ 4, Ουίλιαμς 15 (1), Μπούκερ 6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος, Σπανούλης (2), Τίμα (2), Μιλουτίνοβ (1), Στρέλνιεκς (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι (1)