Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018

Ο Πέλοπας Κιάτου Κυπελλούχος Κορινθίας ( βασιλιάς στο θρόνο του ) για 10η φορά

Φωτογραφία του Tassos Mitsopoulos.
O Πέλοπας Κιάτου είναι εδώ και λίγη ώρα Κυπελλούχος Κορινθίας  για την περίοδο 2017 -2018.
Η ερυθρόλευκη ομάδα του Κιάτου, κατέκτησε το τρόπαιο γιά 10η φορά στην 92χρονη ιστορία της, καθώς στο 46ο Τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο "Θώδειο" Στάδιο Λουτρακίου,  στη διαδικασία των πέναλτι, επικράτησε επί της Κορίνθου 2006 με σκορ 5 - 3. Κανονικός αγώνας και παράταση, έληξαν με το σκορ ισόπαλό 1 - 1.
Στο σκορ πήρε προβάδισμα στο 14΄ ο Πέλοπας με εύστοχο πέναλτι του Πράττου, το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος μετά ανατροπή του από τον Μαυρέλη. Εννέα λεπτά αργότερα, στο 23΄ ο Αράπογλου ισοφάρισε με φαουλ γιά την ομάδα της 2006. Ο αγώνας ήταν αμφιροπός με τις 2 ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες.. Κανονικός  αγώνας και παράταση έληξαν χωρίς νικητή ισοπαλος 1 - 1. Έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι , όπου ο Πέλοπας με σκορ 5 - 3 κατέκτησε το 10το του Κύπελλο ( Ταπερισσότερα από κάθε άλλη κορινθιακή ομάδα). Η ομάδα της 2006 δεν στάθηκε τυχερή καθώς ο Λυγκος σε κτύπημα πέναλτι, εστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ριζάι και τον Παλογιάννη να εκτελεί εύστοχο το 5ο πέναλτι του Πέλοπα και να το. στέλνει στα ουράνια...