Τετάρτη 5 Απριλίου 2017

ο Αστέρας πανηγύρισε την παραμονή του με τεσσάρα στη Λάρισα που μπήκε σε περιπέτειες

ΑΕΛ - Αστέρας Τρίπολης 1-4
 Από τις 7 Ιανουαρίου είχε να γευθεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης και το έκανε με τον πιο εμφατικό τρόπο! Οι Αρκάδες διέλυσαν με 4-1 την ΑΕΛ στη Λάρισα και πλέον αισθάνονται πιο άνετοι στην υπόθεση της παραμονής.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Στάικου Βεργέτη στην επιστροφή του στην ομάδα αλλά και η πρώτη του Αστέρα μακριά από την Τρίπολη έπειτα από πέντε μήνες και τη νίκη του στα Γιάννινα.

Ο Αστέρας που ουσιαστικά σκόραρε στις πρώτες τρεις φάσεις του, τρία γκολ πέτυχε ο Μανιάς και ένα ακόμα ο Μάσα. Όσο για την ΑΕΛ, στο ντεμπούτο του Αντρέ Πάους στον πάγκο της, ο Ναζλίδης έβαλε το μοναδικό γκολ, ενώ οι «βυσσινί» αστόχησαν και σε πέναλτι.
Ο Αστέρας,άνοιξε το σκορ στο 15΄ με κεφαλιά του Μανιά από σέντρα του Μπέρτου. Στο 28΄ καταλογίστηκε (αυστηρό) πέναλτι σε ανατροπή του Φαρίνια από τον Ρέντζα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάσα που έγραψε το 0-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα (30΄) ο Μανιάς εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Ξενοδόχοβ και πέτυχε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Η ΑΕΛ μείωσε στο 34΄ με κεφαλιά του Ναζλίδη από φάουλ του Αγκάνοβιτς και αμέσως μετά κέρδισε πέναλτι με τον Αβραάμ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναζλίδης όμως ο Ντοναρούμα απέκρουσε τόσο όσο χρειαζόταν για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι στο 38΄.
Στις καθυστερήσεις, ο Μανιάς ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Αναστασόπουλος (χέρι) μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάσα.
ΑΕΛ (Πάους): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Κόντορ, Μασαλέσα (81΄ Ευμορφίδης), Ντέλετιτς, Βαρέλα (53΄ Αναστασόπουλος), Ναζλίδης, Αγκάνοβιτς (75΄ Καπός), Αβραάμ.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Μπέρτος, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Μάσα (90+2΄ Κώτσιρας), Φαρίνια (81΄ Κυριακόπουλος), Ιωαννίδης (65΄ Χαμντανί), Μανιάς.

*  Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον ΠΑΟΚ για να βάλει τις βάσεις για το «τρίποντο» στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου. Με τα γκολ των Μπίσεσβαρ (2΄) και Κουλούρη (38΄) ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-0 και περιμένει ήττα του Πανιωνίου από τον Παναθηναϊκό (αύριο) για να μείνει μόνος στην 2η θέση της κατάταξης μετά από 27 αγωνιστικές.

* «Ζωντανή» στο κυνήγι της 5ης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League που δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στα play off έμεινε ο Ξάνθη, η οποία επικράτησε σε αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής στα Πηγάδια 3-0 του μάλλον αδιάφορου βαθμολογικά Παναιτωλικού. Σκόρερ των πρώτων δύο τερμάτων της νικήτριας ο Τυνήσιος Γιουνές στο 3΄ και στο 38΄ με πέναλτι, φθάνοντας τα 17 στη διοργάνωση, ενώ το 3ο σημείωσε ο Βασιλακάκης στο 59΄.

* Πανηγύρισε και στον δεύτερο «τελικό» ο Ηρακλής. Μετά την Κέρκυρα, ο «Γηραιός» επικράτησε με 1-0 και του Λεβαδειακού στο «Καυτανζόγλειο» στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League και, πλέον, δεν ελπίζει απλά στην παραμονή του, αλλά με την... φόρα που έχει πάρει δείχνει αποφασισμένος να μην αφήσει την ευκαιρία που του παρουσιάζεται να πάει χαμένη. Το «χρυσό» γκολ των «κυανόλευκων» πέτυχε ο Χρήστος Δώνης στο 58΄.

* Όσο νικά ελπίζει η Βέροια, κι ας μην κατέθεσε φάκελο για την αδειοδότηση στην ΕΠΟ. Η «βασίλισσα του βορρά» επικράτησε στην έδρα της με 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρη σε γκολ των Καπετάνου στο 20΄, Σαρπόνγκ στο 36΄ και Σουλέ στις καθυστερήσεις, έφτασε στους 19 βαθμούς και πήρε παράταση ζωής, παραμένοντας πάντως ουραγός.