Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016

Η "κηδεία" του αιώνα. Επική ανατροπή του Ατρόμητου, 4 - 3 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, Έχανε 2-0 και 3-1

Επική ανατροπή του Ατρόμητου, 4-3 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Τη μεγαλύτερη ίσως ανατροπή στα χρονικά της Super League πέτυχε ο Ατρόμητος στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Περιστεριώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν 0-2 και 1-3, κατάφεραν με το γκολ του Τόνσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρουν απίστευτη νίκη με 4-3!

Ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 2-0 (3΄ Ροντρίγκες, 27΄ Κουλούρης) και 3-1 (69΄ Μυστακίδης), ωστόσο, οι Περιστεριώτες μείωσαν δύο φορές με τους Λε Ταλέκ (56΄) και Ούμπιδες (74΄πεν.) και στο 86΄ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Παπαδόπουλο.

Στις καθυστερήσεις ο Τόνσο «σκότωσε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 73' όταν και αποβλήθηκε ο Κάνιας με απευθείας κόκκινη κάρτα για χέρι πάνω στην τελική γραμμή, το οποίο απέφερε και το πέναλτι.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος (14’ Μπρκιτς), Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες (46’ Μυστακίδης), Πέλκας (69’ Σάκχοφ), Κάμπος, Κουλούρης
Ατρόμητος (Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης (46’ Κοντοές), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Μπάγκα, Ζησόπουλος (54’ Μπρίτο), Ούμπιντες, Τόνσο, Λημνιός (82’ Παπαδόπουλος), Λε Ταλέκ