Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Μόνη η Σπάρτη στο "ρετιρέ" μετα την ήττα του Παναργειακού από την Χαλκίδα μέσα στο Άργος

ΑΕ Σπάρτη: Πιο καλή μοναξιά… | onsports.grΜε τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτισε το 2015 η ΑΕ Σπάρτη, που επιβλήθηκε του ΑΟ Λουτρακίου με 2-1 και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.
Οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου κατάφεραν να πανηγυρίσουν ακόμα ένα τρίποντο μέσα στο «κάστρο» της Σπάρτης και εκμεταλλεύτηκαν την εντός έδρας ήττα του Παναργειακού από τον ΑΟ Χαλκίδας με 1-0.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Ο Παπουτσής μπήκε στην μικρή περιοχή και δοκίμασε το σουτ, αλλά αστόχησε από κοντινή απόσταση. Η ΑΕ Σπάρτη απάντησε στις ευκαιρίες, τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Τάντιτς εκτέλεσε το φάουλ και οι αμυντικοί του Λουτρακίου παραχώρησαν πλάγιο, πριν προλάβει κάποιος επιθετικός της Σπάρτης να πάρει τη μπάλα. Στο 20' ο Αναστασάκος δοκίμασε την κεφαλιά έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο. Τα κατέφερε όμως στο 34' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ανοίγοντας έτσι το σκορ στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕ Σπάρτη έπαιζε το Λουτράκι μπροστά από τα καρέ του, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα για να «κλειδώσει» το τρίποντο. Παρόμοιο το σκηνικό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τάντιτς και τον Κατσίκη να αναστατώνουν συνεχώς την αντίπαλη άμυνα. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 56' μετά από συνεργασία των δυο άσων. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έκανε τη σέντρα και ο Έλληνας άσος «κάρφωσε» τον Διαμαντή με κεφαλιά γράφοντας το 2-0. Στο 60' ο Παπουτσής έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς μειώνοντας σε 2-1, ενώ το Λουτράκι έψαχνε το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Βρήκε όμως απέναντι της τον εξαιρετικό Πέτρο Κραβαρίτη, ο οποίος «καθάριζε» με ευκολία κάθε ευκαιρία που δημιουργούσαν οι φιλοξενούμενοι. Στα τελευταία λεπτά οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες μετά τις αποβολές των Οικονομόπουλου και Αποστολάκη και στο φινάλε η ΑΕ Σπάρτη πανηγύρισε μια ακόμα νίκη, που την έφερε μόνη πρώτη στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.
ΑΕ ΣΠΑΡΤΗ: Κραβαρίτης, Κατσίκης, Δημολιός, Γκαλίτσιος, Σπηλιωτόπουλος, Οικονομόπουλος, Ραχήμ, Μπιταξής, Αναστασάκος, Τάντιτς, Ηλιόπουλος.
ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ: Διαμαντής, Νώτης, Κολοβάκης, Σιώκος, Μαυρέλης, Τσώκος, Παπουτσής, Μάγγος, Κωβαίος, Ζερβός, Αποστολάκης