Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015

Νίκησαν σε εξ αναβολής αγώνες Παναχαϊκή και Κισσαμιακός , Κέρκυρα & Πανσεραϊκός

Ζωντανή η Παναχαϊκή
Η Παναχαϊκή ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Κέρκυρα. Με κεφαλιά του Σέρβου Βλάντιμιρ Τζίλας στο 32' η ΠΓΕ επικράτησε 1-0 στο «Παμπελοποννησιακό» στάδιο πετυχαίνοντας μια νίκη που αλλάζει τα δεδομένα για την αχαϊκή ομάδα.

Επειτα από δύο «λευκές» εντός έδρας ισοπαλίες με Τρίκαλα και Ζάκυνθο, και προερχόμενη από την ήττα στα Χανιά, η Παναχαϊκή βρήκε το γκολ στο «σπίτι» της και παρά την πολιορκία που δέχθηκε από την Κέκρυρα στο β' ημίχρονο άντεξε, φθάνοντας στην 3η νίκη της και στον όμιλο των ομάδων (Καλλιθέα, Κισσαμικός) που απέχουν τρεις πόντους από τη 2η θέση και τα Τρίκαλα.
Η ομάδα της Πάτρας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και εξαργύρωσε την ανωτερότητά της με γκολ από τον Βλαντιμίρ Τζίλας στο 32' Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σέρβος φορ, νικώντας στην εναέρια μονομαχία τον Όμο, με κεφαλιά σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης.
Η Κέρκυρα κυριάρχησε στην επανάληψη, έκλεισε την Παναχαϊκή στην εστία της, αλλά δεν είχε ουσία, γνωρίζοντας τη 2η ήττα της.
Παναχαϊκή (Σπανός): Αθανασόπουλος, Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος, Κάργας, Κοντοδήμος, Χατζής, Ντελέκος (85' Ι. Λαμπρόπουλος), Μητρόπουλος (65' Πινδώνης), Σιατραβάνης (75' Σιατραβάνης), Τζίλας, Πέδρο.
Κέρκυρα (Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Βενέτης, Όμο, Ντιόγκο, Κρητικός, Ντατίδης (46' Καμπάνταης), Ζορμπάς, Κόντος (70' Γεωργακόπουλος), Φάμπιο (61' Μακρίδης), Σουάνης.
Αήττητος κι ωραίος ο Κισσαμικός

Σπουδαία νίκη, τη 2η στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κισσαμικός, νικώντας τον Πανσερραϊκό 2-0 στο ΔΑΚ Γάλλου στο Ρέθυμνο, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.
Ετσι η νεοφώτιστη ομάδα της Κρήτης διατήρησε το αήττητο (μαζί με την πρωτοπόρο Λάρισα είναι οι μόνες ομάδες που δεν έχουν χάσει) και παράλληλα με το σημερινό τρίποντο, έπιασε την Καλλιθέα στην 4η θέση.
Ο Κισσαμικός άνοιξε το σκορ στο 11', όταν από μπαλιά του Σελινιωτάκη ο Μάντζης μέσα από την περιοχή πλάσαρα εύστοχα.
Ο Πανσερραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 39', με τον Ατματσίδη να μη σκοράρει απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Λαζαρίδη.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 67', με τον Βαττή να κάνει το 2-0, έπειτα από συνεργασία με τον Λώττα.
Κισσαμικός (Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου, Πότσι, Σελινιωτάκης, Μάνιας, Βαττής (90+1' Τσουμάνης), Λώττας (71' Σμίλτος), Μάντζης
Πανσερραϊκός (Κατσαβάκης): Ανδρούτσος, Κουκόλης, Σιάκκας (46' Μπεριάν) , Ιωαννίδης, Καψάλης, Ρούτσης, Ραμίρες (58' Πόποβιτς), Ολίσε, Παπαστεργίου, Ατματσίδης, Φουρτάδο