Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Στη Volleyleague... Ο Ολυμπιακός λύγισε τον Εθνικό στο τάι μπρέικ,Την πρώτη του νίκη πανηγυρίζει ο Παμβοχαϊκός.

Ο Ολυμπιακός λύγισε τον Εθνικό στο τάι μπρέικ, «διπλά» για Κηφισιά και Ορεστιάδα
 Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών του βόλεϊ, κερδίζοντας τον Εθνικός Αλεξανδρούπολης με 3-2 (25-22, 25-21, 22-25, 19-25, 15-12) στο κλειστό του Ρέντη. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0 και ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι όδευαν προς μία σχετικά εύκολη νίκη, ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων για να κριθεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Έτσι, οι Πειραιώτες έφτασαν τους 11 βαθμούς και οι Αλεξανδρουπολίτες στους 10 μετά από τη μεταξύ τους «μάχη».
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague πανηγυρίζει ο Παμβοχαϊκός. Η ομάδα του Βραχατίου νίκησε τη ΜΕΝΤ 3-0 σετ και πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς στο σχεδόν κατάμεστο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος».
Είναι η πρώτη εντός έδρας νίκη και η πρώτη του νέου προπονητή Μιχάλ Μέρτεν. Ο Παμβοχαϊκός είχε κορυφαίο τον Βούλιν αλλά και τους Νέμεθ, Κανέλλο, βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής ενώ από τη ΜΕΝΤ κορυφαίος ήταν ο Σακόγλου. Η ομάδα της Τούμπας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 σετ στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε 24-23 και 25-24 αλλά οι παίκτες του Σπύρου Γκολιτση έχασαν πολλά σερβίς (21 συνολικά) και έκαναν πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τον Μυλωνάκη για φάση που έγινε στο 23-23 του 3ου σετ όπου δόθηκε αντένα σε επίθεση του Σακόγλου που ήταν «μέσα». Οπως παραδέχτηκε πάντως ο τεχνικός της ΜΕΝΤ Γκολίτσης ο Παμβοχαϊκός νίκησε δίκαια και η ομάδα του έκανε πολλά λάθη απειρίας.