Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Την χώρεψε" Καλαματιανό" Κόρινθος - Καλαμάτα 0 - 1

4ος Όμιλος: αμετάβλητη η κορυφή
 Με μία κεφαλιά του Κωσταντόπουλου στο 55' ύστερα από σέντρα του Καραχάλιου η  Καλαμάτα πήρε το νέρμπι 0 - 1 στην Κόρινθο.
 Η ομάδα της Κορόνθου που τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο τέλος του αγώνα με 2η κιτρινη κάρτα ο Ντερτιλής, είχε δύο δοκάρια . Στο 45+ ο Τσίτσι βρήκε τον Καφαντάρη στο σημείο του πέναλτυ και αυτός έπιασε το ψηλοκρεμαστό πλασέ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ριγανά, ενώ στο 47’ νέο δοκάρι για την Κόρινθο: σέντρα του Διαμαντόπουλου, ο Καφαντάρης πρόλαβε την έξοδο του Ριγανά και έστειλε τη μπάλα στη συμβολή!
 Στο 76΄ ακυρώνεται γκολ της Κορίνθου, εκτελέστηκε το κόρνερ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός γηπέδου, ενώ στο 85΄ ακυρώθηκε σωστά γκολ για την Καλαμάτα που πέτυχε ο Αθανασόπουλος
από ελεγχόμενη θέση παρά της έντονες διαμαρτυρίες του τεχνικού Γκόφα που αποβάλεται από τον Αιτωλοακαρνανα διαιτητή Κέκελο

ΚΟΡΙΝΘΟΣ : Αρχοντάκης, Ντερτιλής, Φίλης, Τσάτσος (68' Κατσικάς) , Τσομπατζίδης, Σπυρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Τσίτσι, Καφαντάρης, Κερμενίδης, Χαρίτος (78' Λούβρης).
KAΛΑΜΑΤΑ :  Ριγανάς, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Κωνσταντόπουλος, Τσόπελας, Μαρτίνος, Καραχάλιος (58’ Πούτσης) , Ζαχαρόπουλος, Ηλιόπουλος (79΄Αθανασόπουλος) , Σκόνδρας, Καλαντζής (90+ Μπελεβέτης) .

Στην Καλαμάτα ο Μεσσηνιακός έχασε 2 - 3 από τον Παναυπλιακό. Η ομάδα του Ναυπλίου προηγήθηκε στο σκορ με δύο τέρματα του Μουσταφάι στο 8΄ και στο 16΄ (πέναλτι). Ο Μεσσσηνιακός που στο 38' είχε δοκάρι με τον Τσουκάλη, μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά του Μπιμπίρη στο 58΄ και ισοφάρισε στο 67΄ με σουτ έξω απο τη μεγάλη περιοχή του Μπεγέτη
 Ακριβώς στο 80΄, 8 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα ο Δριμούρης αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για την Πανναυπλαικαό και στην δεύρεη επαφή του με την μπάλα πέτυχε το  τελικό 2-3
Το σκορ της ημέρας σημείωσε ο Παναργειακός που σέρωσε με 5 - 1 τον Άρη Αιτωλικού. Στο Κρανίδι η ΑΕ Ερμιονίδας επικρατησε με 2 - 1 επί του ΠΑΟ Βάρδας
Η Αχαϊκή είχε εύκολο έργο σήμερα καθώς επικράτησε της τελευταίας ομάδας της βαθμολογίας Αστέρα Αμ. με 3-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια.
Από εκεί και πέρα ο Ατρόμητος Αχαϊας «σφαγιάστηκε» από την διαιτησία Σταθόπουλου (Δυτ. Αττικής) στην Μανωλάδα και τελείωσε το ματς με 9 παίκτες ενώ δεν δόθηκε πέναλτι στον Γκάτση και αποβολή στον Καλλιβωκά, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 4-1!

Από εκεί και πέρα μέσα σε κλίμα τρομοκρατία αγωνίστηκε στην Άρτα ο Εθνικός Σαγεϊκων. Μάλιστα, έπαιξε πολύ καλά, προηγήθηκε στο ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια ισοφαρίστηκε με την έναρξη της επανάληψης από εκεί και πέρα λύγισε προς το τέλος της αναμέτρησης με γκολ των Σκερλετίδη και Γεωργόπουλου.
Ο Εθνικός, καταγγέλλει για την κακή φιλοξενία την ΑΕ Καραϊσκάκης, που δεν είχαν ούτε ζεστό νερό στα μπάνια στο τέλος, αλλά και την Αστυνομία όπου με την ανοχή τους, η αποστολή της ομάδας δεχόταν συνεχώς μπουκάλια και εκφοβισμούς από τους οπαδούς της Αρτινής ομάδας.
Με νίκη προχώρησε και η ΑΕ Μεσολογγίου που νίκησε 3 - 1 τον Παναρκαδικό