Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε... φουριόζος. Επιβλητικό διπλό στη Βιτόρια (70-89)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε... φουριόζος

Σε μια άνευ προηγουμένου παράσταση σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός διέσυρε 89-70 την Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια κάνοντας το 2-2 στη φάση του Top 16 της φετινής Ευρωλίγκα και μπήκε ξανά στο παιχνίδι της διεκδίκηση μιας εκ των πρώτων δύο θέσεων του ομίλου. Καταπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση για 30 λεπτά από τους Πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 30 πόντους!
Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν κάπως μουδιασμένα στο ματς και έδωσαν την ευκαιρία στους Ισπανούς να προηγηθούν με 10-4, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά έβαλαν το πόδι στο γκάζι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους.
Τρεισήμισι λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε ήδη νταμπλ σκορ (18-36), ενώ σουτάροντας εκπληκτικά από την γραμμή του τριπόντου (9/13 στο ημίχρονο) η διαφορά έκλεισε στο +21 στο πρώτο ημίχρονο με τους πρωταθλητές Ευρώπης να σκοράρουν 59 πόντους και τον Σπανούλη να έχει σε αυτό το διάστημα 13 πόντους και 5 ασίστ.
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά είχε πάει στο +30 (40-70)!
Από κει και πέρα οι “ερυθρόλευκοι” έριξαν στροφές επιτρέποντας στην Λαμποράλ να μειώσει τελικά σε 89-70.
Δεκάλεπτα: 15-26, 38-59, 53-78, 70-89.