Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Βαρειά ήττα στην έδρα της για τη Λυκοποριά, έχασε από την Πουλίτσα

‎Μέσα στο γήπεδό της Βαρειά ήττα με σκορ  2-5 υπέστει η Λυκοποριά από την ομάδα της Πουλίτσας μέτα απο μια πολύ κακή εμφάνιση. Σε ανακοίνωσή της η διοίκηση της ομάδας της Δυτικής Κορινθίας μεταξύ άλλων αναφέρει ότι ...ήταν το χειρότερο σκορ στο φετινο πρωτάθλημα για την ομάδα μας. Ευτυχώς η κατάταξη παραμένει η ίδια μετά την ήττα του Ζευγολατιού... Ελπίζουμε όλοι να ξεπεραστεί η σημερινη ημέρα γρήγορα και να συνεχίσουμε την καλή πορεία μας!!

Με την εντυπωσιακή νίκη της η Δάφνη Πουλίτσας, έφτασε τους 35 βαθμούς και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για άνοδο στην Α2 Κατηγορία.
Οι παίκτες του Νίκου Κοσκολέτου άνοιξαν το σκορ με τον Λαμπρόπουλο Π. (15’), για να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με τον Σταύρου.
Στο 25’ ο Δελής σημείωσε το 1-2 και στη συνέχεια πήρε το … όπλο του ο Κωνσταντίνου, ο οποίος αρχικά πέτυχε το 1-3 στο 35’, το οποίο και ήταν το αποτέλεσμα του α’ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και πάλι ο Κωνσταντίνου σκόραρε για το 1-4 (60’), ενώ στο 75’ ολοκλήρωσε το χατ – τρικ του, ανεβάζοντας το σκορ, στο 1-5.
Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Λυκοποριάς, ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-5 και πάλι με τον Σταύρου.
Οι φιλοξενούμενοι γενικά ήταν πολύ ανώτεροι και θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα, αν ήταν πιο προσεκτικοί.
ΛΥΚΟΠΟΡΙΑ: Ντρέτσα, Παλαιολόγου, Κανακάρης, Μούγιος (60’ Κασκαράς), Λύρας, Τοτόνης, Ευσταθίου, Παπαμεντζελόπουλος, Σταύρου, Κάσσιος (70’ Σιετής), Λαγόγιαννης (70’ Χαραλάμπης)
ΔΑΦΝΗ ΠΟΥΛΙΤΣΑΣ: Μητσόπουλος, Λαμπρόπουλος Μ., Μπάρκα, Γκογκάκης, Μάρκου, Βασιλόπουλος, Μπάρας (75’ Παπουτσής), Λαμπρόπουλος Π. (60’ Παπαδημητρίου), Κωνσταντίνου, Χελιώτης (70’ Μουλόπουλος), Δελής

Την ευκαιρία να ξεπεράσει τη Λυκοποριά στη βαθμολογία έχασε ο ΑΟ Ζευγολατιού, καθώς ηττήθηκε με 0-1 από τον ΑΠΕΣΣΑ Χαλκίου, σε ένα δυνατό ματς γεμάτο πάθος.
Οι παίκτες του Γιώργου Χαρίτου ήταν πολύ καλά … διαβασμένοι και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Το γκολ της νίκης σημείωσε στην επανάληψη ο Ματζώρος, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από επέμβαση του Νικολού σε σουτ του Χασανλάρι και «έγραψε» το 0-1. Ο ΑΠΕΣΣΑΣ είχε και σουτ στο δοκάρι με τον Ντενίζ Χασανλάρι, ενώ η ομάδα του Ζευγολατιού έφτασε κοντά στο γκολ λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά οι αμυντικοί του Χαλκίου απομάκρυναν σχεδόν πάνω στη γραμμή, προσπάθεια του Νάκου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κ. Χωρέμη , ο Άρατος Βασιλικού επιβλήθηκε του Ασπροκάμπου με 2-1, αν και οι φιλοξενούμενοι ειδικά στο α’ μέρος είχαν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Πιο συγκεκριμένα οι Μπίζιος, Σαρασέλι και Ράλλης σπατάλησαν τις όποιες καλές στιγμές τους παρουσιάστηκαν, με αποτέλεσμα σε μια από τις λίγες επιθέσεις τους οι γηπεδούχοι να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Χωρέμη και ενώ η μπάλα βρήκε και σε σώματα αντιπάλων για να καταλήξει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κόντο.
Στην επανάληψη, ο Άρατος ισορρόπησε και πίεσε για ένα δεύτερο γκολ που ουσιαστικά θα «κλείδωνε» τη νίκη, κάτι που κατάφεραν και πάλι με τον Χωρέμη, ο οποίος νίκησε για 2η φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας το 2-0.
Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστούρου, μετά από παράβαση που κέρδισε ο νεαρός Τσαμαδός.Ο Άρατος ολοκλήρωσε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μακάρωφ.

Β2΄ Κατηγορια
19η αγωνιστική
ΤΑΡΣΙΝΑ ‘97 - ΚΕΡΑΥΝΟΣ Μ.ΒΑΛΤΟΥ 3-0 α.α.
ΑΡΑΤΟΣ ΑΟ - ΑΣΠΡΟΚΑΜΠΟΥ 2-1
ΘΥΕΛΛΑ ΛΕΟΝΤΙΟΥ -  ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0 α.α.
ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ - ΑΠΕΣΣΑΣ 0-1
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΜΠΟΖΙΚΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΣΣΟΥ 0-3 α.α.

Β1' Κατηγορία
Στις νίκες επέστρεψε η Πρόοδος Αγίου Βασιλείου, μετά την επικράτησή της με 3-0 επί του Αγιάννη και παρέμεινε στην 2η θέση του Α’ Ομίλου, της Β’ Κατηγορίας, ενώ συντριπτική ήταν η Κόρινθος '06 που συνέχισε τον κάλπασμό της με τπν εκτός έδρας νίκη της με το καταιγιστικο 1 - 6 επί των Νέω Αστεριών Λουτρακίου. Τέλος ο Μαψός και Άγιος Γεώργιος μοίρασαν τους βαθμούς με το ισόπαλο 1 - 1