Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

O Κύψελος Κορίνθου πρωταθλητής χειμώνα στην Α2 Κατηγορία. Τα ρόπαλα του Ηρακλή Ξυλοκάστρου κτυπούν ακόμα!

O Κύψελος Κορίνθου κατάφερε να φύγει με το 1-1 από την Αρχαία Κόρινθο, στην αναμέτρηση με τον τοπικό Άρη και έτσι  κατέκτησε και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα καθώς ολοκλήρωσε τον α’ γύρο του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας, με 36 βαθμούς στην 1η θέση.  Στό 55’ ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Παππά  έπειτα από γύρισμα του Χρήστου, αλλά ο Κύψελος κατάφερε και ισοφάρισε στο 75’ με  πέναλτι  του Μαρούδα στο  τελικό 1-1.
Στη 2η θέση τερμάτισε , τον πρώτο γύρο , ένα βαθμό πίσω από τον Κύψελο, ο Αετός Κρυονερίου που επικράτησε με 1 - 0 του Τενεάτη Αθικίων
Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία, ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου «διέλυσε» τον ΑΟ Λεχαίου με 0-8 και παρέμεινε  στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και συνεχίζει την προσπάθειά του για την επιστροφή στην Α1 Κορινθίας.
Οι παίκτες του Θανάση Παπασημάκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλόντι Κρισάφι, ο οποίος σημείωσε πέντε τέρματα, έκαναν πραγματικά ότι ήθελαν τους αντιπάλους τους, που υποτάχθηκαν χωρίς αντίσταση. Εκτός από τον Κρισάφι, σκόραρν και οι Δεδάκης, Αγγελής και Ντοντάη και πλέον στο Ξυλόκαστρο περιμένουν την «μάχη» με τον ΠΑΟΛ την ερχόμενη Τετάρτη, για το Κύπελλο Κορινθίας και είναι αποφασισμένοι να παλέψουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ: Ρουμελιώτης, Καπλάνης, Μανώλης, Τσουγκαρής, Δεδάκης, Κρισάφι, Σαμανίδης, Αγγελής, Ντοντάη, Παπαδόπουλος
Έπαιξαν και οι: Κρούγιος, Ρουτσάι, Ραπουσ
Η Αναγέννηση Κιάτου έχασε βαθμούς στην έδρα της καθώς ο Πανευρωστινιακός έφυγε με το ισόπαλο 1 - 1 και βελτίωσε αισθητά την βαθμολογική του θέση. Η Αλμυρή επικράτησε με 2 - 1 του Αετού Αγγελοκάστρου . Τέλος εκτός έδρας νίκες πέτυχαν οι Γαλάζιοι Νέοι με 0 - 1 στο Σολομό επί της τοπικής ομάδας και η Θύελλα Κάτω Διμηνιού στα Ίσθμια επί του Ισθμιακού.