Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Χάντμπολ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Ποσειδώνα Λουτρακίου στη Βέροια

Και το σερί των νικών, καλά κρατεί...
Την 3η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ποσειδώνας, ο οποίος επικράτησε με 29-25 στη Βέροια του Φιλίππου.
Όταν βλέπεις όμως ότι η προσπάθεια γίνεται μόνο εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου και ο κόσμος δεν αγκαλιάζει τόσο ζεστά, την προσπάθεια της ομάδας, δικαιολογημένα σε πιάνει το παράπονο. Εξ' ου και το μήνυμα του ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΧΑΝΤΜΠΟΛ στην επίσημη σελίδα του στο facebook...
"Ελπίζουμε με αυτή τη νίκη να μας εμπιστευτείτε στις 15 Δεκεμβρίου τον ελεύθερο χρόνο σας, και να έρθετε στον αγώνα μας..τον πολύ δύσκολο...αγώνα μας με τον Αερωπο Έδεσσας".
Η ομάδα του Λουτρακίου μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος που ήταν «τρακαρισμένη» από την πρώτη της παρουσία στην Α1 Ανδρών, χάνοντας και κάποια ματς στο... γκολ, πλέον έχει βρει τον ρυθμό της και με τους 6 βαθμούς ξέφυγε για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα ο Φίλιππος Βέροιας μετά από αυτή την ήττα αρχίζει να έχει σοβαρό πρόβλημα, αφού πλέον με δύο βαθμούς έχει «κολλήσει» στην προτελευταία θέση μαζί με τον Άρη Νίκαιας.
Αγωνιστικά, στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα. Προηγήθηκε με 5-3 στο 12' αλλά από εκεί και μετά έχασε την σπιρτάδα των πρώτων λεπτών. Ο Ποσειδώνας ισοφάρισε στο 15' για πρώτη φορά 6-6 αλλά έως και το 26' ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 26' (10-11), στο επόμενο λεπτά ανέβασαν την διαφορά στα τρία τέρματα (10-13) και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (12-14). Στο δεύτερο μέρος οι Βεροιώτες μπήκαν στα πρώτα λεπτά δυνατά και έφεραν το ματς πάλι στα ίσα (15-15 στο 35') με πέναλτι του Μπαντή. Από εκεί και μετά το ματς κυλούσε γκολ γκολ έως το 46' (20-20). Στο τελευταίο τέταρτο ο Ποσειδώνας πήρε τον έλεγχο, ήταν πιο ψύχραιμος στην επίθεση και πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Στο 53' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-25 αλλά ο Φίλιππος αντέδρασε και πλησίασε στο γκολ (25-26). Στα τελευταία λεπτά όμως η ομάδα του Λουτρακίου με ένα 3-0 σερί «καθάρισε» τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 4-3, 10-8, 12-14, 17-17, 23-24, 25-29
ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Κύρος Σαράφης) Αρβανιτίδης, Δάσκαλος 7, Δέλιος, Δινάλης 1, Δομπρής, Δραγκόλας 1, Ζλατάνος, Κορωνάς Θ., Κωστακίδης Π. 6, Κωστακίδης Θ. 2, Μιχαηλίδης, Μπαντής 8, Ντόβας, Παντελίδης,Ρεμπελάκος, Τσιρογιάννης.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου) Βλαχογιώργος, Σκρόμπιτς 2, Παλαιολόγος,
Βαμβακάς 3, Πέρρος 9, Δημητρόπουλος 2, Τούρκια 1, Σταμούλης 1, Μπάρμπας, Βένα, Βουγιάνοβιτς 7, Παπαδόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου, Ρουμελιώτης 4. Διαιτητές: Χασκής, Βέργος, Πέναλτι: 2/2- 6/6, Δίλεπτες: 4-6.