Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

Πρόκριση στο χρυσό σετγια Παμβοχαικό !

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας 3 ωρών, ο Παμβοχαϊκός πανηγύρισε την πρόκριση στην β' φάση του CEV CUP, καθώς επικράτησε 15-9 της Τσεμς Χιουμένε στο χρυσό σετ!

Στο κλειστό του Λουτρακίου "Γ. Γαλανόπουλος", οι 800 και πλέον φίλαθλοι δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και είδαν τον Παμβοχαϊκό να χάνει με 2-3 σετ. Με το ίδιο σκορ, είχε επικρατήσει η ομάδα του Βραχατίου στην Σλοβακία και έτσι, το ματς οδηγήθηκε στο χρυσό σετ. Εκεί, με ψυχή, πάθος και τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου, ο Παμβοχαϊκός έφτασε στο 15-8, για να πάρει την πρόκριση και να συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι.
Μπορεί να έκανε τα εύκολα-δύσκολα, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός επικράτησε στο... χρυσό σετ της Χέμες με 15-9 (2-3 ο κανονικός αγώνας) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.
Η αλήθεια είναι πως μετά τη νίκη μέσα στο Χούμενε οι περισσότεροι περίμεναν πως ο Παμβοχαϊκός θα έπαιρνε και μάλιστα με άνεση την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup μέσα στο Λουτράκι.
Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ναι μεν κατάφερε να γράψει ιστορία παίρνοντας το εισιτήριο για την συνέχεια του θεσμού, αλλά το έκανε με μεγάλη δυσκολία, κάτι που ωστόσο κάνει αυτό το εισιτήριο ακόμα πιο γλυκό. Οι Βραχατιώτες που θυμίζουμε πως δεν έπαιξαν στην έδρα τους αλλά στο μεγαλύτερο κλειστό του Λουτρακίου ηττήθηκαν στην κανονική διάρκεια με 3-2 (25-23, 22-25, 31-33, 25-20, 13-15) από την Χέμες.
Ωστόσο στο... χρυσό σετ το... καμάρι της Κορινθίας δεν είχε διάθεση για αστεία, επικράτησε με 15-9 πανηγυρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην πρώτη συμμετοχή του σε Ευρωπαϊκό αγώνα και πλέον θα περιμένει τον αγώνα της Ανόρθωσης με την Μλάντοστ (οι Κροάτες είχαν κερδίσει με 3-0 στο πρώτο ματς) για να μάθουν ποιος είναι ο επόμενος αντίπαλος. Και το ταξίδι της Βραχατάρας συνεχίζεται...
Όσον αφορά τους διακριθέντες, εντυπωσιακός για τους νικητές ήταν ο Γιοβάνοβιτς που κέρδισε 33 πόντους, εξαιρετικός ο Πανταλέων με 21 και πολύ καλοί οι Μαντέκας με 16, Καραγιάννης με 13 και Μπεκιάρης με 12. Για τους ηττημένους ο Λίζαλα με 18 ήταν πρώτος σκόρερ.
Τα σετ: 25-23, 22-25, 31-33, 25-20, 13-15, Χρυσό Σετ: 15-9
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 16, Μπεκιάρης 12, Δρογκάρης 2, Καραγιάννης 13, Γιοβάνοβιτς 33, Πανταλέων 21, Δημητρακόπουλος -λ. / Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης, Βαρδής, Μπάκας.
Χούμενε (Βάρτοβικ): Γιάβορτσικ 15, Λίζαλα 18, Σαρνέτσκι 14, Μίζερακ 1, Γιόστσακ 12, Σότακ 4, Κριζ -λ /  Χρίνακ 1, Μλίναρτσικ 14, Λέσκανιτς 7.