Πέμπτη 2 Αυγούστου 2012

Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ στο Ισραήλ με 2-0

Χωρίς να ιδρώσει ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Μπνέι Γιεχούντα στο “Ραμάτ Γκαν” και πρέπει να σκέφτεται ήδη την κλήρωση για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.
Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν φανερή η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιούργησε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με την ωραία ατομική προσπάθεια του Γεωργιάδη στο 62΄. Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος και δέκα λεπτά αργότερα μετά την εξαιρετικά συνεργασία των Πέλκα και Ρομπέρ ο Αθανασιάδης από κοντά έγραψε το τελικό 2-0.
ΜΠΝΕΪ ΓΙΕΧΟΥΝΤΑ: Εγιενούγκμπα, Μόρι, Γκαλ, Αζούζ, Εντρι, Ιβασκεβίτσιους, Ναούμ (67’ Αγκάγεφ), Γκαλβάν (Λεβί), Εντλόβου, Μενάσε (46’ Αμπού Ζαίντ), Μαρίνκοβιτς.
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ετο, Κουμάλο, Κατσικάς, Λίνο, Γεωργιάδης (82’ Σαλπιγγίδης), Λάζαρ (75’ Κάτσε), Γκαρσία, Ρομπέρ, Γιάννου (71’ Πέλκας), Αθανασιάδης.