Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2012

Football League : Κορυφή ο Πλατανιάς, «τρίποντο» για ΑΕΛ!

Κορυφή «έπιασε» και πάλι ο Πλατανιάς που κέρδισε στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής την Βέροια στο Μάλεμε χάρη στο γκολ του Μαραγκουδάκη (21').
Στην Κομοτηνή ονειρεμένη εμφάνιση για τον Πανθρακικό που ήταν καταιγιστικός που διέλυσε τον Βύζαντα Μεγάρων μ 4-0 και πλέον είναι ένα βαθμό μακριά από την κορυφή.  Η ομάδα από την Κομοτηνή από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι είχε μπει στο γήπεδο με το πόδι «κολλημένο» στο γκάζι. Στο 28' και στο 37' Πόνσε και Μπαϊκαρά σημάδεψαν το δοκάρι του Μητρογιάννης. Όμως ο… γόρδιος δεσμός λύθηκε το 50' με τον Σουλτανίδη, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0. Οκτώ λεπτά μετά ο Γωνιάδης με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ Κοντογουλίδης (78') και Μπαϊκαρά (82') ανέβασαν το δείκτη του σκορ.
Στην Λάρισα ο Κρις Κόουλμαν στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της ΑΕΛ, είδε τους «βυσσινί» να κερδίζουν με 1-0 τον Διαγόρα, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Χασομέρης στο 23ο λεπτό και πλέον βρίσκονται δύο βαθμούς από την κορυφή.
Δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκη στο πρωτάθλημα ο Φωκικός και να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα της Φωκίδας αν και προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σιάκκα, ισοφαρίστηκε από τον Αγροτικό Αστέρα στο 49' με σουτ του Καρακατσάνη.
Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Εθνικού Αστέρα με την Αναγέννηση Γιαννιτσών που έγινε στο γήπεδο της Καισαριανής,κεκλεισμένων τω θυρών λόγω της τιμωρίας του Εθνικού Αστέρα μετά την διακοπή στον αγώνα του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.
Ο Πιερικός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι όταν και προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα από την Κατερίνη δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Στο 34' ο Ταραχούλκι ισοφάρισε για την Καλλονή, ενώ ο Μανούσος στο 47' σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.
Τέλος έχοντας ν' αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα απουσιών ο Λύσανδρος Γεωργαμλής είδε την ομάδα του,  τον Θρασύβουλο, να μην μπορεί να κάνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα να παραμένει στο 0 - 0 με τον Ηρακλή Ψαχνών, και να παραμένει ουραγός της βαθμολογίας.
Με στόχο τη πρώτη της εκτός έδρας νίκη,η οποία θα δώσει την ευκαιρία στην ομάδα να… ανασάνει βαθμολογικά  η Παναχαϊκή φιλοξενείται σήμερα από την Αναγέννηση Επανομής στο «Νίκος Σαράφης». Τα προβλήματα δεν απουσιάζουν για τον Ηλία Φυντάνη, ο οποίος δεν συμπεριέλαβε στην αποστολή τους Λαμπρόπουλο και Κοιλιάρα, ενώ ο Φούφουλας είναι αμφίβολος.
Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, βάσει ώρας, θα γίνει στο «Ελ Πάσο», όπου η Καλλιθέα θα υποδεχθεί τον Πανσερραϊκό, στις 6μ.μ.