Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

Χωρίς νικητή το ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-1

Τα δύο γκολ ήταν ό,τι είχε να επιδείξει το κακό ποιοτικά ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Καμία εκ των δύο ομάδων δεν άξιζε να κερδίσει, δίκαιη η ισοπαλία (1-1) σε ματς με ελάχιστες φάσεις και καμία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 23'  μετά από μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Τζιμπούρ άνοιξε στα αριστερά στον Μιραλάς. Ο Βέλγος από αριστερά νίκησε στο ένας με έναν τον Μανωλά και με πανέμορφο σκαφτό πλασέ "κρέμασε" τον Αραμπατζή ανοίιγοντας το σκορ. Στο  43' ο Κάλα έκλεψε με ωραίο τάκλιν και βρήκε τον Λεονάρντο έξω από την περιοχή. Ο Βραζιλιάνος αυτός "άδειασε" τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και με καταπληκτικό δεξί σουτ νίκησε τον Κοστάνσο  έστειλε την μπάλα στη γωνία του τέρματος για να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Έιντουρ Γκούντιονσεν συγκρούστηκε με τον Κοστάνσο και έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας από τους πόνους . Ο Ισλανδός  επιθετικός της ΑΕΚ υπέστη συντριπτικό κάταγμα κνημης περόνης και θα χειρουργηθεί την Κυριακή. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, ο χρόνος αποθεραπείας του υπολογίζεται στους τέσσερις μήνες.Και αν το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, το δεύτερο ήταν σαν να μην έγινε ποτέ. Ούτε μία φάση δεν καταγράφηκε για 45 λεπτά, με τα μόνα αξιόλογα σημεία να είναι οι αποβολές του Μάκου (88') και το Μοντέστο (89') με δεύτερη κίτρινη
Στο πρώτο του μεγάλο παιχνίδι, ο διεθνής πια Πέτρος Κωνσταντινέας, μπορεί να μην αδίκησε καμία ομάδα, όμως έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Σφύριζε πολύ, μοίραζε κάρτες και δεν άφησε να παιχτεί ποδόσφαιρο.
ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Γεωργέας (84' Κοντοές), Καράμπελας, Μανωλάς, Κάλα, Μάκος, Βάργκας, Λαγός, Λεονάρντο (76' Χοσέ Κάρλος), Γκούντιονσεν (46' Καφές), Λυμπερόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάνσο, Μοντέστο, Χολέμπας, Αβρ.Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα (91' Μακούν), Φουστέρ (46' Μέλμπεργκ), Αμπντούν (64' Φετφατζίδης), Μιραλάς, Τζιμπούρ