Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023

Super League 2: Νίκες γηπεδούχων σε Καλλιθέα και Αλκαζάρ στο ξεκίνημα της 17ης αγωνιστικής

Με τον Κυνηγόπουλο να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της εναρκτήριας αναμέτρησης της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 η Καλλιθέα νίκησε την Προοδευτική κι έμεινε στο κατόπι της Kηφισιάς για τον Β' όμιλο, ενώ για τον Α' η ΑΕΛ με χατ τρικ του Ογκμπόε επικράτησε σε επεισοδιακό ματς του ΠΑΟΚ Β' 3-2 σ' ένα ματς που κρίθηκε στα ...πέναλτι (τρία δόθηκαν με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το δεύτερο τους)!

Η Athens Kallithea κατάφερε έστω και δύσκολα να επιβληθεί με 1:0 στο “Ελ Πάσο” κόντρα στην Προοδευτική και έτσι πλησίασε στο -4 την κορυφή της βαθμολογίας, όπου  δεσπόζει η Κηφισιά.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Κυνηγόπουλος στο 23ο λεπτό του αγώνα, σε ένα ματς που δεν είχε πολλές φάσεις., ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 14' Με το “τρίποντο” αυτό, η ομάδα του Γιώργου Σίμου έφτασε στους 36 βαθμούς, ενώ η “Προο” έμεινε στους 14 βαθμούς και στο -6 από την επικίνδυνη ζώνη.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Ματίγια, Κύργιας, Ρέτζας, Σαντάνα (58′ Ναμπί), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (71′ Βασιλούδης), Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (64′ Μπάμπης)  ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Νταβιώτης (56′ Πίσσας), Σινγκ, Αλεξίου (84′ Γιαννιτσάνης), Φάζος, Μπόρχες (79′ Τσακίρης), Καπνίδης, Ομπάνορ (56′ Χατζηδίμπας), Μάντιτς, Παυλίδης (79′ Πάβλας), Καρρίκι

Σε ένα ματς που είχε ένταση, γκολ και φάσεις, οι “βυσσινί” κατάφεραν να επιβληθούν με 3-2 επί του ΠΑΟΚ Β’ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελληνονιγηριανού επιθετικού στο 90ο λεπτό.

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίωρο και δύο πέναλτι στο τελευταίο πεντάλεπτο σημάδεψαν τη συναρπαστική αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον ΠΑΟΚ Β΄ στο Αλκαζάρ. Μετά την επικράτηση αυτή, οι Θεσσαλοί “σκαρφάλωσαν” στους 31 βαθμούς, ενώ ο “Δικέφαλος του Βορρά” έμεινε στους 26 βαθμούς αντίστοιχα.

Η ΑΕΛ πολύ νωρίς στο παιχνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάριο Όγκμποε, ο οποίος έμεινε αμαρκάριστος στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ Β’ και με ένα πλασέ, νίκησε τον Σουλούκο. Το ματς είχε καλό ρυθμό εκατέρωθεν και στο 14′ ήρθε η πρώτη καλή στιμή για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, με τον Σουλούκο να διώχνει σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, ο Χατζηστραβός κέρδισε πέναλτι από την ανατροπή του τερματοφύλακα της ΑΕΛ. Ο Μπράντονιτς πήρε θέση στην “άσπρη βούλα” και ισοφάρισε σε 1-1. Σε εκείνο το σημείο, υπήρξε αρκετή ένταση ανάμεσα στις δυο ομάδες, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι “βυσσινί” στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα, οι Θεσσαλοί ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Όγκμποε μετά από εκτέλεση φάουλ πήδηξε πολύ ψηλά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαλωμένου, προκαλώντας νέα “θύελλα” αντιδράσεων και έντασης. Μέσα σε ένα… φρενήρη ρυθμό, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπράντονιτς να σκοράρει επίσης για δεύτερη φορά, αφού βγήκε τετ-α-τετ με τον Σουλούκο και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Θωμαΐδη, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Μπράντονιτς ήταν αυτός που έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Σουλούκο να τον σταματάει και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τελείως διαφορετική εικόνα εκατέρωθεν. Οι δυο ομάδες δεν βρήκαν πολλούς χώρους και δεν δημιούργησαν αρκετές φάσεις στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου μέρους, με την ένταση να παραμένει όμως. Στο 82′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε ευνοϊκό σημείο έξω από την περιοχή, όμως το σουτ του Μαυρία πήγε εύκολα στην αγκαλιά του Μπαλωμένου. Δυο λεπτά αργότερα (84′), οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με τον Σπυρίδη πέναλτι, το οποίο όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Γκορντετζιάνι, με τον Σουλούκο να αποκρούει. Στη συνέχεια και κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΛ κέρδισε με τη σειρά της πέναλτι με τον Όγκμποε να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να δίνει σε κομβικό σημείο το προβάδισμα την ομάδα του. Η ένταση συνεχίστηκε και από τις δυο μεριές, όμως ο ΠΑΟΚ Β’ δεν κατάφερε να απαντήσει και έτσι οι “βυσσινί” πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη σε ένα ματς που τα είχε… όλα.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (59′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Κόλα, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου (73′ Μιλτιάδης), Αντράντα (59′ Πλέγας), Θωμαΐδης, Νικολιάς (59′ Μαυρίας), Νίνο (55′ Πεντρόσο), Όγκμποε.

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μοριτσέλι, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Τσαούσης, Ουεντραόγκο, Νινούα (86′ Μελετίδης), Δαρέλας (72′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (86′ Σπυράκος), Χατζηστραβός (72′ Γκορντεζιάνι), Πανίδης (66′ Σαλαμούρας).