Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Ο ΠΑΟΚ έριξε στο «καναβάτσο» την ΑΕΚ (2-0) που φωνάζει για τη διαιτησία

Ο ΠΑΟΚ έριξε στο «καναβάτσο» την ΑΕΚ (2-0)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ (2-0) και έβαλε μπουρλότο στο πρωτάθλημα! Μεγάλη νίκη για τους «ασπρόμαυρους» με υπογραφή Κωνσταντέλια.

Με τη γνωστή συνταγή και τους Πινέδα, Αμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο παρέταξε την ΑΕΚ στην Τούμπα ο Αλμέιδα. Από την άλλη, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε το κλασικό 4-2-3-1 και με αιχμή του δόρατος τον Ολιβέιρα.

Από τα πρώτα λεπτά το ντέρμπι είχε ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας. Πρέσινγκ ψηλά από τους «ασπρόμαυρους», που προσπάθησαν να πιάσουν στον… ύπνο την Ενωση.

Παρόλα αυτά, η πρώτη καλή ευκαιρία προήλθε από κιτρινόμαυρα πόδια. Βαθιά μπαλιά του Χατζισαφί στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και σουτ του Λιβάι, με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι ασπρόμαυροι το πήραν το… μήνυμα και με γεμίσματα, προσπάθησαν να φτάσουν προς το τέρμα του Αθανασιάδη.

Τελικά, η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε κεφάλι στο σκορ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από περιπετειώδη φάση, ο -πεσμένος στο έδαφος- Κωνσταντέλιας βρήκε τον Νάρεϊ με απίθανο τρόπο και εκείνος νίκησε τον Αθανασιάδη με συρτό σουτ.

Ακολούθως άρχισαν τα ...παρατράγουδα: στο 17' διεκόπη το ματς, για μερικά λεπτά, λόγω κροτίδας δίπλα στον Άμραμπατ που πήγε να εκτελέσει κόρνερ ενώ η ΑΕΚ φωνάζει, δικαιολογημένα για τον πειθαρχικό έλεγχο της διαιτητικής ομάδας που, πάτημα με τις τάπες του Ολιβέιρα στον Αραούχο πέρασε ατιμώρητο, όπως και μια ...λαβή του Ίνγκασον στον Λιβάι Γκαρσία σε μια φάση που ο τελευταίος έβγαινε απέναντι στον Κοτάρσκι.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα με τον Πινέδα (23′), αλλά ο Κοτάρσκι κατέβασε ρολά, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Ενωση σιγά-σιγά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κερδίζοντας μπόλικα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας.

Τα νευρά και οι μονομαχίες ήταν πολλές, με την «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ να διαμαρτύρεται μέσω των social media για κόκκινη τόσο στον Νέλσον Ολιβέιρα, όσο και στον Ίνγκασον.

Οι «κιτρινόμαυροι» ασκούσαν συνεχώς πίεση στα καρέ του ΠΑΟΚ, με τον Σέρχιο Αραούχο να σπαταλά μεγάλη ευκαιρία στο 29ο λεπτό. Σουτ του Αργεντινού από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία των γηπεδούχων.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους προήλθε και πάλι από τα πόδια του Αραούχο, με τον Τσίνο να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Κουλιεράκης και… τέλος
Στην επανάληψη η Ενωση μπήκε καλύτερα. Στο 51ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία κινήθηκε και πάλι πολύ έξυπνα, αλλά η προσπάθειά του στην κλειστή γωνιά του Κοτάρσκι ήταν άστοχη.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Ρότα βρήκε με σέντρα τον Γιόνσον, αλλά ο Δανός δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία.

Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα, αλλά μια αδράνεια στο 62′, έβαλε ταφόπλακα σε όποιες ελπίδες της. Μετά από κόρνερ του ΠΑΟΚ, ο Αθανασιάδης δίστασε να βγει και ο Κουλιεράκης  με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Ενωση έχασε το μυαλό της, με τον Αλμέιδα να ανακατεύει την… τράπουλα. Τα λεπτά ωστόσο περνούσαν, με τους ασπρόμαυρους να διαχειρίζονται άριστα το αποτέλεσμα.

Στο 82΄η κεφαλιά του Βίντα πέρασε άουτ, ενώ στο 90′, ο Κοτάρσκι είπε «όχι» τόσο στον Τσούμπερ, όσο και στον Σιντιμπέ.

Ετσι, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο μεγάλο τρίποντο, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Kοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (Αουγκούστο 81′), Νάρεϊ (Τάισον 88′), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (Φ.Σοάρες 93΄), Ολιβέιρα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (Σιντιμπέ 80′), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Πινέδα (Ελίασον 72′) Γιόνσον (Γκατσίνοβιτς 63′), Γκαρσία (Τσούμπερ 80′), Αραούχο (Φαν Βέερτ 80′).