Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΟΚ-Άρης 1-0: Ο Ίνγκι Ίνγκασον "έβαψε ασπρόμαυρο" το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Με τις ρωσικές ομάδες να ενδιαφέρονται για να στρώσουν εκατομμύρια ευρώ στα πόδια του και στα ταμεία του ΠΑΟΚ, ο Ίνγκι Ίνγκασον απέδειξε το λόγο. Με δικό του γκολ η ομάδα του πήρε το πρώτο ντέρμπι της νέας χρονιάς επικρατώντας με 1-0 του Άρη ενώ η γενικότερη παρουσία του ήταν εξαιρετική καθώς ήταν ηγέτης της πολύ

καλά οργανωμένης άμυνας που άφησε τον αντίπαλο δίχως τη μεγάλη ευκαιρία στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ έμεινε τρίτος μαζί με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Άρης υποχώρησε στην έκτη θέση. Μένοντας με τα σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία του Μπόγκναρ, ειδικά για τη φάση του γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ είχε χαμένο πέναλτι (απόκρουση του Κουέστα στον Σβαμπ και δοκάρι), αλλά κι άλλο δοκάρι με τον Νάρεϊ, ενώ στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε το προβάδισμα και το κράτησε χωρίς προβλήματα. Με την απουσία του Πάλμα ολοφάνερη για τον Άρη...

Ο Λουτσέσκου δεν είχε εκπλήξεις στην ενδεκάδα, ενώ ο Πάρντιου έβαλε από την αρχή τον Νταρίντα και προτίμησε τον Ιτούρμπε για να καλύψει την απώλεια του Πάλμα. Μετά από ένα πολύ κλειστό και αναγνωριστικό πρώτο κομμάτι του αγώνα , ο ΠΑΟΚ βρήκε το πέναλτι από το χέρι του Ιτούρμπε μετά την κεφαλιά του Ολιβέιρα. Απόφαση που λήφθηκε μετά από πεντάλεπτη εξέταση λόγω παρέμβασης του VAR, με τον Μπόγκναρ να βλέπει ο ίδιος τη φάση. Ο Σβαμπ εκτέλεσε το πέναλτι στο 22' με τον Κουέστα να αποκρούει και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Μετά από ευκαιρίες εκατέρωθεν (Μαντσίνι, Κουλιεράκης), ο ΠΑΟΚ είχε και δεύτερο δοκάρι από πλασέ του Νάρεϊ μετά την πάσα του Κωνσταντέλια στο 34', ενώ ο ίδιος παίκτης σούταρε δυνατά πάνω στον Κουέστα στο 39'. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε μία από τις πολλές στατικές φάσεις του. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης νίκησε τον Πίρσμαν (φάνηκε αντικανονικά, αλλά ο διαιτητής και από το VAR δεν είδαν παράβαση) με τον Ίνγκι Ίνγκασον να κάνει από κοντά το «ψαλιδάκι» για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα. Το ημίχρονο τελείωσε με ένα άστοχο σουτ του Ιτούρμπε.

Δίχως αλλαγές και με πολύ... καπνό και ολιγόλεπτη διακοπή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με σκληρό ματς και αρκετά λάθη, ενώ ο Πάρντιου βλέποντας να λείπει η δημιουργία ετοίμασε τον Μάνου Γκαρθία. Στο 62' ο Πίρσμαν αστόχησε με κεφαλιά μετά το φάουλ του Μαντσίνι με τον Άρη να έχει την κατοχή και τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμα έχοντας οχυρωθεί πίσω και ψάχνοντας χώρους για αντεπιθέσεις. Στο 69' ο Ζίβκοβιτς αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 70' το γωνιακό σουτ του Αουγκούστο απέκρουσε δύσκολα ο Κουέστα. Οι δύο προπονητές φρέσκαραν τις ομάδες τους με αρκετές αλλαγές στα πρόσωπα του σχηματισμού τους με τον Άρη να παραμένει φλύαρος και να μη βρίσκει φάσεις παρά την πίεση που άσκησε όσο το παιχνίδι πήγε προς το φινάλε.