Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Κηφισιά - ΟΦ Ιεράπετρας 1-0: Κράτησε το απόλυτο στις καθυστερήσεις! / Ηρόδοτος – Καλλιθέα 1-2: Με ανατροπή το διπλό στο Ηράκλειο οι «κυανόλευκοι»

Κηφισιά - ΟΦ Ιεράπετρας 1-0: Κράτησε το απόλυτο στις καθυστερήσεις!

Το απόλυτο της Κηφισιάς στη φετινή Super League 2 δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων πανηγύρισε την έκτη της νίκη σε ισάριθμα ματς, με τον Μαζουλοξή να σημειώνει «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις (90+7').  Στην κυριολεκτικά τελευταία φάση του αγώνα, ο Μαζουλοξής πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά και «λύτρωσε» τους γηπεδούχους.

Οι Κρητικοί πάντως

διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το γκολ, υποστηρίζοντας ότι ο 25χρονος αμυντικός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Να’α (86′ Ποζατζίδης), Γκίνη (64′ Πέιος), Νοικοκυράκης (86′ Παναγιώτου), Παπασάββας, Ταλάλ (78′ Ιατρούδης), Κουϊρουκίδης (78′ Καλλέργης), Τετέι.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ιτσιος (63′ Ζήσης), Ντέτλερ, Κατάλντι (90+4′ Χιμένεθ), Τσορνομάζ, Μηλιώτης (67′ λ.τ Κόλα), Μούλερ (90+4′ Γκόμπερβιλ), Βουό (46′ Μπλανκ Καζάου), Αντερέγκεν.

Και στο δεύτερο ματς που κάθισε στον πάγκο της Καλλιθέας ο Γιώργος Σίμος, καθοδήγησε την ομάδα του «Ελ Πάσο» σε νίκη που την κρατά κοντά στην πρώτη θέση της ανόδου. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν δύσκολα στην Νέα Αλικαρνασσό του Ηρόδοτου με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν ο Σαρρής με αυτογκόλ στο 51’ και ο Λουκίνας στο 67’.

Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε με τον Τζούνιορ στο 45’, αλλά στην επανάληψη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και έτσι υπέστη την πέμπτη ήττα σε έξι ματς, ενώ παράλληλα έχει να υπερκαλύψει και ντεζαβαντάζ 15 πόντων ποινής από την αρχή της περιόδου ! Στο 92’ ο Ηρόδοτος είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Βρεττό που σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Ηρόδοτος (Φυντάνης): Κρόστα, Μακρυδάκης, Γρηγορόπουλος (64′ Κριεζίου), Σαρρής, Κυριακίδης, Σουρνάκης (84′ Φράγκος), Μάσαδο, Έλιο Ζούνιορ, Βρεττός, Γκίνη (74′ Πλιάτσικας), Χαλκιαδάκης.

Athens Kallithea (Σίμος): Στρέζος, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Νίλι, Ρέντζας, Σαντάνα (81′ Τσιντώνης), Βασιλούδης, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Χατζηδίμπας, Ντεμέτριους (65′ Μουνιέ).