Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

“Πατατράκ” για το Βέλγιο έχασε με 2 - 0 από το Μαρόκο!

Το απίστευτο Μαρόκο έκανε την μεγάλη έκπληξη και νίκησε με 2:0 τον Κέβιν Ντε Μπρόινε και την παρέα του. Με αυτό το αποτέλεσμα μπήκε… φωτιά στη βαθμολογία του ΣΤ’ ομίλου.

Μόλις στο 5ο λεπτό, οι Βέλγοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπατσουαγί να ηττάται σε τετ-α-τετ από τον Μουνίρ. Οι παίκτες του Μαρτίνεθ κυριάρχησαν στο χορτάρι στα πρώτα 20 λεπτά, χωρίς ωστόσο να μετουσιώσουν την πίεσή τους. Το

Μαρόκο ισορρόπησε την κατάσταση στη συνέχεια, ενώ πέτυχε και ένα τέρμα λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Ζίγεχ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ παίκτη που παρεμβλήθηκε.

Στο 52′ οι Βέλγοι έφτασαν κοντά στο 1:0, αλλά ο Μουνίρ απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Εντέν Αζάρ. Λίγο αργότερα, ο Μπουφάλ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, ωστόσο αστόχησε οριακά. Η λύση ήρθε στο 73′, χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαμπίρι. Αντιγράφοντας την προσπάθεια του Ζίγεχ στο πρώτο ημίχρονο, ο Μαροκινός πέτυχε ένα φανταστικό γκολ, χωρίς να υπάρχει εκτεθειμένος παίκτης αυτή τη φορά. Στο 90’+3′ ο Αμπουκλάλ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 2:0 από ασίστ του Ζίγεχ.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Αλντερβέιλντερ, Μενιέ (81′ Λουκάκου), Ε. Αζάρ (60′ Μέρτενς), Τ. Αζάρ (75′ Τροσάρ), Βίτσελ, Ονάνα (60′ Τίλεμανς), Καστάνιε, Ντε Μπρόινε, Μπατσουαγί (75′ Ντε Κετελάρε)

Μαρόκο (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μουνίρ, Μαζράουι, Σάις, Αγκέρντ, Χακίμι (68′ Ατιά-Αλλά), Άμραμπατ, Αμαλά (68′ Σαμπίρι), Ουνάχι (78′ Ελ Γιαμίκ), Ζίγεχ, Μπουφάλ (72′ Αμπουκλάλ), Εν Νεσίρι (73′ Χαμντάλα)

1. Μαρόκο       2 (2-0) 4
  2. Βέλγιο         2 (1-2) 3
  3. Κροατία      1 (0-0) 1
  4. Καναδάς      1 (0-1) 0