Κυριακή 15 Μαΐου 2022

Αστέρας – Απόλλων 2-2 : «Όλα τα λεφτά» η κόκκινη στον Ιγκλέσιας ( Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Αστέρας – Απόλλων 2-2 : «Όλα τα λεφτά» η κόκκινη στον Ιγκλέσιας

Αστέρας Τρίπολης και Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» σε μια αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό κίνητρο.

Οι μεν Αρκάδες έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία πολύ νωρίς, οι δε φιλοξενούμενοι έχον υποβιβαστεί.

Το παιχνίδι ήταν ελεύθερο με τον Απόλλωνα να πιέζει στην αρχή και να χάνει κάποιες ευκαιρίες, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές.

Προηγήθηκαν με τον Μπαράλες στο 49’, αλλά ο Απόλλωνας κατάφερε χάρη σε ένα πολύ ωραίο γκολ του Τσιλούλη να ισοφαρίσει στο 69’ με τον Ιγκλέσιας πέντε λεπτά αργότερα να σκοράρει και να διαμορφώνει το 2-1.

Λίγο πριν τη λήξη απέκτησε… ενδιαφέρον το ματς, καθώς ο Ντάουντα ισοφάρισε στο 90’ και στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης κέρδισε φάουλ από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας.

Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον αρχηγό του Αστέρα στην τελευταία φάση του πρωταθλήματος!

Έκρινε πως το μαρκάρισμα ήταν βάναυσο και τιμώρησε τον Αργεντινό, ο οποίος πλέον «κουβαλάει» την ποινή και για τη νέα σεζόν.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος- Καρμόνα, Πίτσου (λ.τ. 65’ Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες - Κανελλόπουλος (60’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (80’ Βαλιέντε), Σίτο (80’ Σονί) - Ριέρα, Μιχόπουλος (60’ Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τεννές): Κότσαρης- Μπαξεβανιδης (88’ Δούμας), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81’ Τουτουαρίμα )- Κάστρο (60’ Κραγιόπουλος), Σλίβκα (88’ Παπαγεωργίου), Φατιόν, - Μαρτίνες (60’ Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης