Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 73-81: Πήρε το Κύπελλο ο Θρύλος με επική ανατροπή «Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό»

Ολυμπιακός: Η απονομή του Κυπέλλου στους Ερυθρόλευκους (vid+pics)

Ο Ολυμπιακός με ένα ανεπανάληπτο τέταρτο δεκάλεπτο και άμυνα-γρανίτη, άφησε χωρίς καλάθι τον Παναθηναϊκό για 10 λεπτά και σήκωσε το Κύπελλο, επικρατώντας με 81-73 των πράσινων

Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα του ματς μπήκε με πλάνο να παίξει σκληρή άμυνα και με προσήλωση στον Κώστα Σλούκα. Συνήθως στο μαρκάρισμά του έπεφτε ο Σαντ Ρος, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά, όπως και ο Μποχωρίδης στις αλλαγές.

Οι πράσινοι λοιπόν έκαναν ένα γρήγορο 7-0 σερί, με τους Γουάιτ και Νέντοβιτς, με τον Μπαρτζώκα να καλεί στα πρώτα τρία λεπτά τάιμ άουτ. Στην επιστροφή στο παρκέ ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ που ξεκίνησε «καυτός» και ο Ολυμπιακός επέστρεψε κάνοντας το 7-7 σε δυο λεπτά, με ακόμη ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Το γεγονός ότι ο Νέντοβιτς βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση φάνηκε από νωρίς, με το τριφύλλι να παίρνει ρυθμό από την άμυνα και να σκοράρει στοχευμένα στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό από την πλευρά του από το μακρινό σουτ, με τον Ντόρσεϊ να κάνει το 9-10 με νέο τρίποντο.

Η απίθανη «μάχη» Νέντοβιτς – Βεζένκοφ συνεχίστηκε καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό όμως να είναι αυτός που στο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε μπροστά στο σκορ με 17-21, με τον Γουόκαπ να μπαίνει και να «φτιάχνει» το παιχνίδι των ερυθρόλευκων.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς με τον Μέικον. Ο Σέρβος ήταν απίστευτος και σκόραρε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, με τον Σλούκα και τον Γουόκαπ να βρίσκουν καλάθια, όμως ο Νέντοβιτς με συνεχόμενους πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 39-37.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του δεν βρήκε ποτέ λύση για τον Σέρβο στο πρώτο μέρος, ο οποίος συνέχισε να σκοράρει είτε έξω από τα 6.75 είτε με βολές. Ο Οκάρο Γουάιτ από την πλευρά του με σερί βολές έκανε το 41-37, ο Παπαγιάννης με alley-oop έκανε το 43-37, με τον Φαλ να απαντάει και ο Παναθηναϊκός πήγε μπροστά στο σκορ με 45-39 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χάρη σε buzzer-beater λέι απ του Μέικον.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε την μπάλα στον Ντάριλ Μέικον και έκανε ζημιά στην ερυθρόλευκη άμυνα. Σε τέτοιο βαθμό, που το παιχνίδι δεν άργησε να ανοίξει σχετικά. Στο 25′ του τελικού, το τριφύλλι έφτασε στο +12 (59-47) μεταφέροντας για τα καλά την πίεση στην απέναντι πλευρά.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλα δεχόταν συνεχώς καλάθια στην άμυνα. Ωστόσο, ο Γουόκαπ που πέρασε στην θέση του Σλούκα έδωσε λύσεις στην επίθεση με δυο τελικές πάσες και ένα τρίποντο για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο +9 (67-58) για το τριφύλλι, το οποίο πάντως δεν είχε πάρει πόντο από τον Νεμάνια Νέντοβιτς στο δεκάλεπτο.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός βρήκε… σφυγμό μέσα από την άμυνά του (με μπροστάρη τον Γουόκαπ) και έλεγχο των ριμπάουντ και με τον ΜακΚίσικ να δίνει τρομερή ενέργεια στην επίθεση, έκανε σερί 12-0 και προσπέρασε (67-70), μέχρι το 35’.

Ο Ολυμπιακός από το -9 βρέθηκε στο +6 (67-73) στο 37ο λεπτό του τελικού, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μετρά δεκαπέντε (15) αναπάντητους πόντους μέχρι την στιγμή που ο Οκάρο Γουάιτ έβαλε 2/2 βολές στα 2’37’ για το φινάλε. Ττο μομέντουμ είχε αλλάξει για τα καλά. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να μείνει μπροστά, χάρη στην άμυνά του, η οποία επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόνο από την γραμμή και οι Πειραιώτες να είναι αυτοί που με εύστοχες βολές καθάρισαν για το τελικό 81-73 και την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).