Σάββατο 10 Απριλίου 2021

Football League ( Νότιος όμιλος): Ο Ιωνικός νίκησε την Σαντορίνη και εμεινε μόνος στο βαθμολογικό ρετιρέ μετά το "λευκό" αποτέλεσμα της Καλαμάτας στη Ρόδο

Στον νότιο όμιλο εξακολουθεί να εντυπωσιάζει με την συνέπειά του ο Ιάλυσος που πήρε το Νησιωτικό ντέρμπι με την Σαντορίνη (1-0) και απολαμβάνει τη θέα από το ρετιρέ.

Με το δεξί στον πάγκο του Αιγάλεω κάθισε ο Απόστολος Χαραλαμπίδης, καθώς το «Σίτι» επικράτησε του Ασπρόπυργου (1-0).  Σκόρερ για το Αιγάλεω ήταν ο Μπαρμπαρούσης, ο οποίος στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Μαγκάκης, Αναστασίου, Οικονομόπουλος, Παπανικόλας (50′ λ.τ Βλάχος), Μαχαίρας, Λάσκαρης, Τσιλιγκίρης, Χαντί (75′ Κασνέτση), Σταματάκης (46΄Τσίτσαρης), Μπαρμπαρούσης.

Ασπρόπυργος (Βαζέχα): Γκέκας, Αργυρόπουλος, Μουκίδης, Ντούμπερετ, Ζαχαρός, Αμπεσολό, Θεοδώρου, Κυριαζής, Τραορέ, Μαρούδας, Τριποτσέρης.

Δίχως νίκη εξακολουθεί να πορεύεται η… Νίκη Βόλου, που κόλλησε στο μηδέν στη Σκάλα Λακωνίας κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη (0-0). Επίσης με λευκή ισοπαλία έληξαν και οι αγώνες της Επισκοπής Ρεθύμνου με την Καλλιθέα όπως και ο αγώνας της Ρόδου με την Καλαμάτα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρόδος είχε καλύτερη παρουσία και την πρωτοβουλία των κινήσων, προσπαθώντας να πετύχει ένα γκολ και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Παρόλα αυτά, η Καλαμάτα ήταν αυτή που είχε την καλύτερη ευκαιρία με τον Μπουσμπίμπα, ο οποίος νικήθηκε από τον Πίτκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η «μαύρη θύελλα» ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μένουν στη «λευκή» ισοπαλία στο δημοτικό στάδιο.

Ρόδος (Βελιτζέλος):Πίτκας, Νικολόπουλος (51′ λ.τ Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι, Καραγεώργης, Ριτάκο (68′ Σέρεντιουκ), Αρναρέλλης, Μαρτσάκης (88′ Βουργουτζής), Δελαπόρτας, Τσίπρας, Μακρής (68′ Σουλάι).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβίνγκα (80′ Παναγιώτου), Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης (59′ Σουμπίνιο), Αλεξόπουλος (59′ Κέρι), Μαρκόφσκι (80′ Φελίπε), Μπουσμπίμπα (84′ Ηλιόπουλος).