Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2020

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Από το 54΄ έπαιζε με δέκα παίκτες ισοφάρισε στο 86' σε 2 - 2 τον Αστέρα Τρίπολης

ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 2-2: Οι γηπεδούχοι που έπαιζαν με δέκα παίκτες ισοφάρισαν στο 86'

Θρίλερ στους Ζωσιμάδες με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει τελικά τον βαθμό (2-2) στο 86' με το γκολ του Κρίζμαν, κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης που βρέθηκε μια...ανάσα από το διπλό με το τέρμα του Λουίς Φερνάντεθ (84') αλλά...πλήρωσε την αδράνειά του στη φάση του 2-2.

Σε έναν αγώνα μοιρασμένο, οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή, από ένα γκολ και από μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στην επανάληψη, η εικόνα άλλαξε με την γρήγορη αποβολή (σωστή) του Σιόντη (54') για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σίτο και ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τον έλεγχο, κυνήγησε το δεύτερο γκολ κι αυτό ήρθε στο 84' με τον Λουίς Φερνάντεθ.

Η χαρά των Αρκάδων δεν κράτησε πολύ, αφού δυο λεπτά μετά ο Κρίζμαν με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τον ΠΑΣ να παίρνει το βαθμό που είναι σαν νίκη!

Δικαιολογημένα τα παράπονα των γηπεδούχων, γιατί τρία λεπτά μετά την σωστή αποβολή του Σιόντη, ο Μπαράλες ύψωσε ψηλά το πόδι, χτύπησε άθελά του φυσικά στο πρόσωπο τον Εραμούσπε και είδε την κίτρινη κάρτα. Ο Αργεντινός φορ σαφώς θα μπορούσε σε αυτή τη φάση να δει και την κόκκινη κάρτα!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης – Οικονομόπουλος (85' Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν – Κάστρο (8’ λ. τρ. Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46’ Λεό), Ελευθεριάδης (63’ Παντελάκης) – Παμλίδης (63’ Λιάσος), Κρίζμαν

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πέπε Καστάνο, Αλβάρες – Μουνάφο, Ιγκλέσιας 6 (40’ λ. τρ. Βαλιέντε) – Σίτο (89' Καπίγια), Ριέρα (74’ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (74’ Τιλίκα) – Μπαράλες