Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020

Βουλγαρία- Ελλάδα 78-84: Κράταγε το καλό για το τέλος

Βουλγαρία- Ελλάδα 78-84: Κράταγε το καλό για το τέλος (highlights)

Παίζοντας άθλια στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά με απίστευτη ευστοχία από την περιφέρεια στα τελευταία έξι λεπτά η εθνική ομάδα μπάσκετ κέρδισε 84-78 την Βουλγαρία στην παράταση και είναι «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ του 2022.
Πλέον τα «παράθυρα στις 20-22 Φεβρουαρίου και τα παιχνίδια με Βοσνία και Λετονία έχουν ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε νωθρά το ματς, με κάκιστες αντιδράσεις στην άμυνα, χωρίς διάθεση να παλέψει και με παιδαριώδη λάθη στην επίθεση.

Οι Έλληνες διεθνείς έχαναν λέι απ κάτω από το καλάθι, πατούσαν τις πλάγιες γραμμές, αστοχούσαν σε ελεύθερα τρίποντα και έβλεπαν τους αντιπάλους τους να προηγούνται με 29-19 στο 11’.

Οι Λούντζης και Κακλαμανάκης με το πείσμα και τη συνέπειά τους στην άμυνα βοήθησαν την εθνική να κρατηθεί όρθια και να μειώσει σε 41-25 στο 16’.

Από εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των διεθνών μας, που με σερί 17-0 προηγήθηκαν με 41-42 στο 26’ μετά από μεγάλη προσπάθεια. Οι Βούλγαροι ξέμειναν από λύσεις στην επίθεση και χρειάστηκε να περάσουν δέκα ολόκληρα λεπτά για να βάλουν καλάθι!

Κι όμως δύο λεπτά ολιγωρίας ήταν αρκετά για να ξαναφύγουν οι Βούλγαροι με 52-42 στο 28’. Οι διεθνείς επιδόθηκαν ξανά σε λάθη, άστοχα αψυχολόγητα τρίποντα, κακές αντιδράσεις στην άμυνα και βρέθηκαν να χάνουν με 68-63 στο 1.03 πριν τη λήξη.

Ο Αθηναίου στα 28’’ μείωσε σε 68-66, αλλά στα 21’’ ο Κοστόφ έκανε το 70-66, για να απαντήσει με τρίποντο πάλι ο Αθηναίου (70-69 στα 17’’).

Ο Μάντζαρης έκανε φάουλ αμέσως στον Kοστόφ (16’’), που είχε ½ βολές (71-69) και ο Κατσίβελης με κάρφωμα ισοφάρισε σε 71-71, ενώ ο Κοστόφ ενώ ήταν ανενόχλητος (!) αστόχησε σε τρίποντο για να πάει το ματς στην παράταση!

Οι Έλληνες διεθνείς συνέχισαν κι εκεί το… κρεσέντο ευστοχίας από την περιφέρεια με τον Γιάννη Αθηναίου να είναι άχαστος!

Προηγήθηκαν με 78-81 στο 1.22 πριν το τέλος και ο γκαρντ του Περιστερίου στα 15’’ έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της εθνικής με το τελικό 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.αγ.), 78-84

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 διπ, 3/12 τριπ. , 1/4 βολ., 4 ρ., 7 ας, 3 κλ.), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ρ.), Ιβάνοβ 5 (9 ρ.), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 διπ., 3 ρ,, 6 ας), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 διπ., 2/4 τριπ.), Μαργαρίτης 7 (11 ρ., 2 κλ., 2 κοψ.), Μάντζαρης 3, Αθηναίου 21 (6/9 τριπ., 5 ρ.), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 διπ., 6/10 βολ., 4 ρ., 6 κοψ.), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ρ.), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ρ.), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 διπ.).