Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2020

Super League 2: Δύσκολη νίκη για Πλατανιά και Απόλλωνα Σμύρνης

Super League 2: Δύσκολη νίκη για Πλατανιά και Απόλλωνα Σμύρνης (βαθμολογία, highlights)
Ο Πλατανιάς επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα Πόντου με 2-0, ενώ με γκολ του Μαρκόφσκι ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε από την έδρα της Δόξας Δράμας για την 15η αγωνιστική της Super League 2
Ο Πλατανιάς έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του Απόλλωνα Πόντου στην Κρήτη μιας και οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν καλά διαβασμένοι στα μετόπισθεν.

Οι γηπεδούχοι έπρεπε να φτάσουν στο 73' για να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη σε πέναλτι του Λουκίνα.
Στις καθυστερήσεις ο Κραγιόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, η οποία πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Από την άλλη ο Απόλλων Πόντου παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Πλατανιάς (Τάτσης): Σούλης, Ουές, Τσαμούρης, Πασχαλάκης, Σαάντο, Σμυρλάκης (65′ Κωστίκος), Μπάμπης, Οικονόμου, Λουκίνας, Κραγιόπουλος, Γιούσης (81′ Πουρζιτίδης).
Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Μελέσιος, Δαλιανόπουλος, Καλλίας, Φράγκος, Τουρσίδης (79′ Τσιάντας), Αναστασιάδης, Τσουμάνης (60′ Στόικος), Αμαραντίδης, Χριστοδούλου, Γιαννακόπουλος, Καλογέρης.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε από την έδρα της Δόξας Δράμας με 1-0.

Παρά τις ευκαιρίες που είχε η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη.
Εν τέλει στο 84' ο Μαρκόφσκι με κεφαλιά έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν στους τέσσερις βαθμούς την απόσταση τους από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα.
Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σιώπης, Καψάλης, Πινδώνης, Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας (84′ Λίτσκας), Αποστολίδης (68′ Αναστασίου), Κόντος (75′ Μαρκοπουλιώτης).
Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Χουάντερσον, Τσαμπούρης (46′ Μαρκόφσκι), Βιτλής, Λαρέα, Ζησόπουλος, Φατιόν, Γκίνο (67′ Βάρκας), Μπλάζιτς (61′ Γιαννιτσάνης), Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης.