Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2019

Volley League ανδρών: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-3: Με Χουσάι 20 αστέρων

ΠΑΟΚ: Τα εισιτήρια για τον αγώνα με τον ΟλυμπιακόΜε 20 πόντους του Αλβανού Χουσάι ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Volley League ανδρών
Ο ΠΑΟΚ αγωνίσθηκε χωρίς τους Κουβανούς Άλμπο, Σαντοβάλ (δεν προοριζόταν για βασικός) επειδή δεν πλήρωσαν τα παράβολα για τα πενταπλούν στην κουβανική ομοσπονδία, αν
και οι Θεσσαλονικείς ισχυριζόταν ότι το έπραξαν εδώ και καιρό.
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα 23-22 με επίθεση στο φιλέ από τον Βουλκίδη (είχε προηγηθεί λανθασμένη εκτίμηση του διαιτητή Βασιλειάδη από το τηλεοπτικό check). Απάντησε ο Αλβανός Γκαζμέντ Χουσάι με 3 επιθέσεις (δυο κόντρα) για το 23-25.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια το προβάδισμα 4-8 και λαχτάρησε όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-23 μετά από κακή υποδοχή του Χουσάι και επίεθση του Χαραλαμπίδη. Δεύτερο σετ μπολ στο 25-24 με τον Ίλινιχ, τρίτο στο 26-25 με χαμένο σερβίς του Βουλκίδη, αλλά η συνέχεια ήταν για τον Ολυμπιακό με τον Φίνγκερ (26-26), τον Πετρέα (26-27), ισοφάριση του ΠΑΟΚ (27-27) για να τελειώσει το σετ 27-29 με επίθεση του Φίνγκερ και άουτ του Μάρσαλ.
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη (23 συνολικά) που κρατούσαν ζωντανό τον ΠΑΟΚ, προηγήθηκε 11-16,14-21 και κέρδισε 18-25 με επίθεση του Χουσάι
Ο διαιτητής Θεμελής, δυο φορές ο ΠΑΟΚ έκανε 4 μπαλιές (καρφί στο φιλέ) και έδωσε μπλοκ άουτ, ενώ ο Βασιλειάδης βαρύνεται για τη λανθασμένη εκτίμηση που έκανε στο πρώτο σετ (17-16), παρότι στην τηλεόραση φάνηκε καθαρά ότι το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν εύστοχο. Ο πρώτος έδωσε από μια κόκκινη κάρτα στους δυο προπονητές γιατί κοκορομαχούσαν.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλός σε επίθεση, σερβίς, κακός στην άμυνα, ενώ τα 23 λάθη είναι πάρα πολλά για 3 σετ, κι αυτά κράτησαν τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.
Τα σετ: 3-0 σε 1.51. 23-25 (31’), 27-29 (52’), 18-25 (28’)
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 27-29
3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 15 (14/23 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χουσάϊ 18 (18/28 επ., 57%υπ.-39%αρ.), Βουλκίδης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Γκέργκι 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-14%αρ.), Κοκκινάκης –λ (83%υπ.-67%αρ.)/ Ασπιώτης 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος, Στιβαχτής
ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 12 (12/23 επ., 60%υπ.-48%αρ), Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ίλνιχ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50%υπ.-22%αρ.), Μπούτος 4 (4/9 επ.), Στεφάνου –λ (65%υπ.-43%αρ.)/ Σωτηρίου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τερζής, Εφραιμίδης
Με τη νίκη αυτή οι Πειραιώτες διεύρυναν στο 11-0 το σερί των νικών σε βάρος του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα!