Κυριακή 31 Μαρτίου 2019

Διασυρμός της Καλαμάτας στον Ασπρόπυργο με πεντάρα στο ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου και την προσπέρασε στη μάχη της ανόδου! Πρωταθλητής και μαθηματικά ο Ιάλυσος στον 6ο

Δύο μόνον αγώνες από τους έξη του προγράμματος , στα πλαίσια της 21 αγωνιστικής, διεξήχθησαν στον 7ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, καθώς οι περισσότεροι ανεβλήθησαν  , λόγω καιρικών συνθηκών.
Στο Αιγάλεω η τοπική ομάδα κέρδισε με 2-0 ( 18΄ Φαρινόλα, 56΄ Βερμπης) στο ντέρμπι τον Ηλυσιακό και είναι πρωταθλήτρια του ομίλου με διαφορά 13 βαθμών
από τον Αιολικό που επικράτησε 2-1 ( 41΄Βουτσιώτης πεν.,  79΄ Κατσίκης / 81΄ Τσίγκρος).τον Πανθυραϊκό. Οι αγώνες που αναβλήθηκαν: Θύελλα Καμαρίου – Άγιος Ιερόθεος, Απόλλων Ερέτριας – Κόρινθος, Καλλιθέα – Άγιοι Ανάργυροι, Χαραυγιακός – ΑΟ Χαλκίς ορίσθηκαν να διεξαχθούν  το επόμενο Σάββατο 6/4 , στις 16:00.
21η αγωνιστική
Αιγάλεω – Ηλυσιακός 2-0
Αιολικός - Πανθηραϊκός 2-1
Εξ’ αναβολής (21η 6/4 16.00):

Η επόμενη αγωνιστική (22η): Χαραυγιακός – Αιγάλεω, Ηλυσιακός – Θύελλα Καμαρίου, Άγιος Ιερόθεος – Απόλλων Ερέτριας, ΑΟ Χαλκίς – Αιολικός, Πανθηραϊκός – Καλλιθέα, Άγιοι Ανάργυροι – Κόρινθος
12. Απόλλων Ερ. 6 (9 - 52)

Στον 6ο  όμιλο ο Ιάλυσος Ρόδου με το εκτός έδρας 4 – 0 (11΄Περογαμβράκης,20΄ Τσούπρος, 45΄ Παπαδόπουλος, 72΄Κωνσταντόπουλος) στην Δυτική Αχαΐα  επί του Πανμοβριακού και σε συνδυασμό με την λευκή ισοπαλία ανάμεσα στον ΠΑΟ Βάρδας και τον Διαγόρα Ρόδου, εξασφάλισε  τον τίτλο του ομίλου.
Με 4 – 0 εκτός έδρας  νίκη πέτυχε ο Παλληνιακός ( 50΄ Σάμιος, 55΄-63΄- 88΄Κυριόπουλος) στην Αμαλιάδα επί του τοπικού Αστέρα.
Μεγάλη νίκη πήρε ο Παναιγιάλειος , μέσα στον Πύργο, με 1-0 ( 64΄Φουρτάδο) επί του Πανηλειακού , στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Εκτός έδρας νίκη με το ίδιο σκορ ( 70΄ Τσιντώνης) σημείωσε και ο Αχαρναϊκός επί της Θύελλας Ραφήνας.
Ισόπαλος με τέρματα 1 – 1 (59΄ Τρίγκας Α. / 70΄Κολοτούρος Δ.) έληξε ο αγώνας του Διαγόρα Βραχνέικων με την Νίκη Τραγανού, ενώ ρεπό είχε ο Φοίβος Κρεμαστής

Ρεπό: Φοίβος Κρεμαστής

Η επόμενη αγωνιστική (25η 7/4 16.00): Διαγόρας Ρόδου – Παλληνιακός, Αχαρναϊκός – Φοίβος Κρεμαστής, Διαγόρας Βραχνέικων – Θύελλα Ραφήνας, Παναιγιάλειος – Αστέρας Αμαλιάδας, Ιάλυσος – Πανηλειακός, Νίκη Τραγανού – Πανμοβριακός
Ρεπό: ΠΑΟ Βάρδας

1. Ιάλυσος 57 (43 - 6)
2. Διαγόρας Ροδ. 51 (41 - 9) - σε 23 αγ.
13. Αστέρας Αμαλ. 3 (4 - 62)

Η «μαύρη θύελλα» γνώρισε βαριά ήττα με 5 – 0 στην έδρα του Ασπρόπυργου ο οποίος ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 8ου ομίλου της Γ' Εθνικής «φιλοδωρώντας» την αντίπαλό του με πέντε γκολ...
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό ζητώντας το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού και έχασαν την ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτόμε τον Δουκάκη. Ότι δεν κατάφερε ο Δουκάκης, το έκανε τρία λεπτά αργότερα ο Ο βασιλείου με κεφαλιά. Ο Ασπρόπυργος συνέχισε το... σφυροκόπημα, έχασε νέα ευκαιρία στο 10' όμως στο 20ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ του με τον Νατσιόπουλο. Ο Βασιλείου στο 32' έκανε το 3-0, ενώ τον χορό των γκολ έκλεισαν οι Καραλής στο 40' και Δουκάκης στο 56'.
Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης και στο ημίχρονο σημειώθηκαν επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων.
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Κατσούλης, Σταγάκης, Νικολάου, Ζώνας, Καραλής (81′ Τσουκαλάς), Παντελίδης, Βασιλείου, Δουκάκης (59΄λ. τρ. Ζοάο), Σταύρου (λ. τρ. 67′ Διλαβέρης), Ντιατά (72′ Πετρόπουλος), Νατσιόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας (79′ Ζαχαρόπουλος), Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης (87΄ Μάρκοβιτς), Μίνγκας (58′ Φουάσης), Χίλγκεν (48′ Λαθύρης).

Οι άλλοι αγώνες του ομίλου
Στο Άργος ο Παναργειακός επικράτησε με 2-0 (33΄Μουσταφάι, 40΄Μαρουκάκης) επί του ΑΟ Κατασταρίου, την στιγμή που ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε 2- 1 (80΄ Δημητρακόπουλος/ 14΄ Κράσι, 53΄Σαμπατάκος)επι του Πάμισου στη Μεσσήνη.
Στη Σπάρτη η Πελλάνα έμειναν στην λευκή ισοπαλία με την Ένωση Επμιονίδας , ενώ ισόπαλος αλλά με σκορ 1- 1 (69΄ Κάραϊ / 26΄ Γεωργόπουλος) του ΑΟ Υπάτου με τον Παναρκαδικό.
Με το ευρύ 4 – 0  ( 38΄ Δήμου, 44΄Βας , 55΄ - 88΄ Φωτόπουλος) ο Αμβρυσσέας Διστόμου επικράτησε της Λέρνας, ενώ τέλος το σκορ της ημέρας σημείωσε με 6 – 2 ο Μανδραϊκός , στην Κεφαλονιά επί του ΑΟ Εικοσιμίας.

24η Αγωνιστική
ΑΕ Πελλάνας – Ερμιονίδα 0-0
Ασπρόπυργος - Καλαμάτα 5-0
Παναργειακός - ΑΟ Κατασταρίου 2-0                                                            ΑΟ Υπάτου – Παναρκαδικός 1-1
ΑΟ Εικοσιμίας – Μανδραϊκός 2-6
Αμβρυσσέας - Λέρνα 4-0
Πάμισος - Αστέρας Βλαχιώτη 1-2

Η επόμενη αγωνιστική (25η 7/4 16.00): Ερμιονίδα – Καλαμάτα, Παναρκαδικός – Ασπρόπυργος, Λέρνα – ΑΟ Υπάτου, Αστέρας Βλαχιώτη – Αμβρυσσέας, ΑΟ Κατασταρίου – ΑΕ Πελλάνας, Μανδραϊκός – Παναργειακός, Πάμισος – ΑΟ Εικοσιμίας

1. Ασπρόπυργος 60 (59 - 10)
2. Καλαμάτα 59 (41 - 10)
3. Παναργειακός 51 (42 - 11)
4. ΑΟ Καταστ. 37 (35 - 22)