Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018

Η Πρεμιέρα της Α΄ Κορινθίας, Δύσκολη νίκη ο Αγιος Γέωργιος επί του Αστέρα Δερβενίου .

Ύστερα από ένα γκραγκινιόλ   αγώνα ο Άγιος Γεώργιος κατάφερε να νικήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας με 1 – 0 τον πολύ καλό Αστέρα Δερβενίου. Η ομάδα του Γιάννη Χόντια, κατάφερε να προηγηθεί στο 14΄ όταν ο Αράπογλού εκτέλεσε κόρνερ και ο Βελέντζας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βασιλακόπουλου για το 1 – 0
Οι παίκτες του Γιαννη  Παλαιολογόπουλου δεν πτοήθηκαν από το σε  βάρος τους τέρμα, ενέτειναν την προσπαθειά τους  πίεσαν και έχασαν απανωτές ευκαιρίες
στο 16΄με τους Μεντή και Βυζά.. Η επιθετική προσπάθεια του Αστέρα συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Μερκούρη στο 65΄να έχει σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Κόντη και να χάνει στις  καθυστερήσεις του αγώνα ευκαιρία για ισοφάριση. Πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Αγιος Γεώργιος τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο καθώς  στο 57΄απεβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κάππος

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Χόντια Γιάννης):   Κόντης, Γκαρμίρης, Σίνα, ,Βελέντζας, Δόσης,Τόσκα,  Μπέκος (58΄ Στρούμπας) , Κάππος,  Σοφός , Ξύδης ( 82΄  Λημνιάτης) , Αράπογλου ( 85΄Ζερβάκος),
ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ (Παλαιολογόπουλος Γιάννης): Βασιλακόπουλος , Έξαρχος, Γεωργόπουλος,  Κουτρούλης, Βασιλειάδης,  Μετεβελής,  Σκιαδάς ( 86΄Αθανασούλης), Μεντής, Μερκούρης,  Βυζάς ( αν. αλ.  75΄ Παπαγγελόπουλος)  Τάφα
ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ

Στους άλλους  αγώνες της πρεμιέρας η Κόρινθος 2006 νίκησε με 3 – 0 στους Αγίους Θεοδώρους  τη νεοφώτιστη τοπική ομάδα. Σημαντικές εκτός έδρας νίκες σημείωσαν , επίσης , ο Πανκαμαριακός  , 2 – 1 τον Τενεάτη στα Αθίκια και ο ΑΟ Λουτρακίου με σκορ 3 – 2 την Ελλάδα στο Βέλο. Στη Νεμέα ο Παννεμεατικός επικράτησε με 1 – 0 του Σαρωνικού Γαλατακίου. Στο ντέρμπι της πρεμιέρας ο Πέλοπας Κιάτου και ο ΑΟ Ζευγολατιού αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τέρματα 2 – 2 . Ισόπαλοι τελείωσαν και οι αγώνες ΠΑΣ  Κλένια -  Θύελλα Πετρίου 1 – 1 και  χωρίς σκορ ο αγώνας του Ηρακλή Ξυλοκάστρου με τον Ατρόμητο Χιλιομοδίου