Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

΄Τριάδα κορυφης στη Footbaal League ( Παναχαική, Άρης , Δόξα)

Παναχαϊκή, Άρης και Δόξας Δράμας πέτυχαν  το 2Χ2 στα πλαίσια της 2ης αφωνιστικής στη Footbaal League παραμένουν επικεφαλής στη βαθμολογία.

Η Παναχαϊκή άνετα νίκησε μέσα στο "Ελ Πάσο" με 3 - 0 την Καλλιθέα
 Ο Μωραΐτης άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή στο 21ο λεπτό,  με την έναρξη του δεύτερου μέρους ήρθε το 2-0 από τον Αποστολόπουλο.  Στο 60ό λεπτό ο Ξόμπλιος είχε δοκάρι και παράλληλα η Παναχαϊκή έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές σε ένα σημείο που έδειξαν οι γηπεδούχοι αντίδραση.
Τελικά το τρίτο γκολ ήρθε από τους Αχαιούς, με τον Αποστολόπουλο να κάνει σέντρα - σουτ και τον Κορωνάκη να μην υπολογίζει καλά με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στο παραθυράκι του.

Σπουδαίο «διπλό» του Άρη στα Τρίκαλα, με εκπληκτικό γκολ του Μπάμπη Παυλίδη στο φινάλε της αναμέτρησης. Αλωβητη περασε και η Δόξα Δράμας από την έδρα του Αιγινιακού με 2  - 0
 Η Αναγέννηση έβαλε δύσκολα στον ΟΦΗ και τον κράτησε στο 0-0 στην Καρδίτσα.

Ο Παναιγιάλειος σε ένα παιχνίδι πραγματικό θρίλερ και με συνταρακτικό αγωνιστικό ρυθμό νίκησε τον Πανσερραϊκό με 3-2 και έμεινε αήττητος με το πέρας της 2ης αγωνιστικής. Στο 3΄η «Μαύρη Θύελλα» πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Αρναρέλλη, που σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μπρους. Στο 6΄ο Ισπανός Κριστέτο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 2-0, μετά από γύρισμα του Σκαρτσίλα. Στο 9΄οι Σερραίου μείωσαν το σκορ με «δράστη» τον Τσιμίκα, που πλάσαρε εύστοχα τον Πολίτη στην αντεπίθεση. Στο 18΄ο Τσερκέζος σέντραρε και ο Γεωργακόπουλος με κεφαλιά έδωσε εκ νέου «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Νίκου Κουρμπανά. Στην επανάληψη τα «λιοντάρια» πλησίασαν ξανά με τον Γκούρτσα να σκοράρει με κεφαλιά και στο 60′ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του ίδιου παίκτη, με τον ρέφερι να δείχνει κίτρινη για θέατρο.