Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2017

Ιστορική νίκη της Λαμίας με 1 - 0 επι του Πανιωνίου που του στέρησε την κορυφή

ΑΠΕ ΜΠΕ
Με νίκη επί του Πανιωνίου εγκαινίασε τη φυσική έδρα της η Λαμία, καθώς επιβλήθηκε 1-0 των «κυανέρυθρων» στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, στην ακροτελεύτια συνάντηση της 6ης αγωνιστικής.
Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημείωσε με έξοχο σουτ ο Μπλάζιτς, στο 78ο λεπτό. Ο Πανιώνιος, που γνώρισε την πρώτη εφετινή ήττα στο πρωτάθλημα,
ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκιοατά στο 79΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Η νίκη της Λαμίας αποκτά ιδιαίτερη αξία, επειδή είναι η πρώτη εντός έδρας στην Ιστορία του συλλόγου στην ανώτατη επαγγελματική κατηγορία.
Από την άλλη, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και μαζί τους την ευκαιρία για μια νίκη που θα την έφερνε στην πρώτη θέση της Super League.
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (34΄ Βουό), Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (74΄ Φράγκος), Πίτι (67΄ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος (87΄ Κάργας), Σαββίδης (66΄ Σιώπης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Λάμπρου (66΄ Μασούρας), Γεσίλ.