Σάββατο 26 Αυγούστου 2017

Η Ξάνθη πήρε το «διπλό» στα Χανία, 2-0 τον Πλατανιά

Η Ξάνθη αιφνιδίασε τον Πλατανιά στο πρώτο ημίωρο κι αυτό ήταν αρκετό για να φύγει με τη νίκη 2-0 από τα Περιβόλια, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League.
 Στο 18ο λεπτό η άμυνα του Πλατανιά συνελήφθη... κοιμώμενη καθώς οι παίκτες μάρκαραν «με τα μάτια» τον Μπρίτο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε διαγώνια για το 0-1. Επτά λεπτά αργότερα (25΄) μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Ντε Λούκας-Κασέδο και σέντρα του τελευταίου, ο Γέντρισεκ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ξάνθης.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Στάθης, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Κρος (31' Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (63΄ Μπούτνικ), Ενσικουλού, Ντεβέσα (77΄ Πατράλης), Κοροβέσης, Γκζέλτσακ.
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Κίκε (60΄ Τριάδης), Μπρίτο (83΄ Κάστρο), Γέντρισεκ (76΄ Μεχία)