Κυριακή 12 Μαρτίου 2017

ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΣΕΡΙ . Παναιγιάλειος - Απόλλων Σμύρνης 0-0

Παναιγιάλειος - Απόλλων Σμύρνης 0-0
Στην ισχυρή έδρα του Παναιγιαλείου σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Απόλλωνα Σμύρνης, μένοντας στο 0-0 για την 20 αγωνιστική της Football League. Η ομάδα του Ακη Μάντζιου έχασε αρκετές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα πέναλτι στο 81', ενώ έπαιξε με παίκτη περισσότερο για 17 λεπτά.
Στους 50 βαθμούς ο Απόλλωνας ωστόσο ο Άρης, εφόσον νικήσει την Κυριακή (12/3) τον Κισσαμικό στην έδρα του, τότε θα μειώσει την διαφορά στους 6 (σ.σ. τώρα οι κίτρινοι έχουν 41β.). Μάλιστα οι Θεσσαλονικείς υποδέχονται τον Απόλλωνα στο «Βικελίδης».
Οσον αφορά τον Παναιγιάλειο, έφτασε τους 27 βαθμούς και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7 νίκες και 4 ισοπαλίες πλέον.
Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων ήταν κυρίαρχος, πιέζοντας έντονα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 63' σε εκτέλεση φάουλ του Κονέ, ενώ έφτασαν κοντά στο γκολ και στο 69' όταν σε κεφαλιά του Πετρόπουλου (μετά από σέντρα του Βαλεριάνου), ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
.
Στο 73ο λεπτό ο Καζναφέρης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ έξω από την περιοχή, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με 10 παίκτες στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Οπως γίνεται εύκολα αντιληπτό έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πίεσε ακόμη πιο έντονα σε αυτό το διάστημα κερδίζοντας μάλιστα πέναλτι στο 81' σε χέρι του Παπαδόπουλου από εκτέλεση κόρνερ του Κονέ.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο κορυφαίος του Απόλλωνα, Κονέ, ωστόσο ο Γκαραβέλης κατάφερε να αποκρούσει την έτσι κι αλλιώς όχι και τόσο καλή εκτέλεση του. Γενικότερα ο Γκαραβέλης ήταν εξαιρετικός, πραγματοποιώντας τουλάχιστον 3-4 μεγάλες αποκρούσεις για τους γηπεδούχους.
Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν μοιρασμένο με τον Παναιγιάλειο να παίζει πιο ανοικτά και να απειλεί στο 15' (σουτ Μπούζα) και στο 41' (κεφαλιά Κρητικού). Πάντως στο 2ο λεπτό ο Γκαραβέλης είχε κάνει την πρώτη μεγάλη επέμβασή του στο ματς, σε εξ απαφής σουτ του Διαμαντόπουλου.
Παναιγιάλειος (Δ. Σπανός): Γκαραβέλης, Ρότα, Ρέλλας (60′ λ.τ Παναγιώτου), Παπαδόπουλος, Στίκας, Κασναφέρης, Μπούζας, Τρίγκας, Σκαρτσίλας (66′ Ιβάνκο), Τσιλιγκίρης, Κρητικός (80′ Μπρους).
Απόλλων Σμύρνης (Α. Μάντζιος): Χιώτης, Βαλεριάνος, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Κονέ, Ντάσιος, Σιατραβάνης (37′ λ.τ Ρομάνο), Διαμαντόπουλος (72′ Ομπόντο), Πετρόπουλος, Μπαρμπόσα (77′ λ.τ Περογαμβράκης).
Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής
Κυριακή 12/3
13:00 Χανιά-Πανσερραϊκός 0 - 1
15:00 Σπάρτη-Αναγέννηση Καρδίτσας
15:00 Καλλιθέα-Αγροτικός Αστέρας
15:00 Αρης-Κισσαμικός               (ΕΡΤ3)
15:00 Τρίκαλα-Αχαρναϊκός
15:00 Λαμία-Καλλονή
15:00 Πανελευσινιακός-ΟΦΗ
Πανθρακικός-Αιγινιακός              0-3 (α.α.)

18. Πανθρακικός           -6
** Ο Αχαρναϊκός έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση δύο βαθμών και ο Πανθρακικός αποχώρησε από το πρωτάθλημα.