Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2017

Ερυθρόλευκο... παγοθραυστικό στη Ρωσία. Ούνιξ Καζάν – Ολυμπιακός 75 - 90!!!

Χάθηκε η... μπασκετική λογική στο ματς του Καζάν! Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς Σπανούλη, Λοτζέσκι και Γιανγκ και με “τρελή” εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο έδειξε να διαλύει την Ούνιξ (+20). Με έναν απίστευτο Λάνγκφορντ όμως οι Ρώσοι αντεπιτέθηκαν αλλά δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας του Σφαιρόπουλου.
Με τον Έρικ Γκιρν να σημειώνει την πιο παραγωγική βραδιά του (23π.) με τη φανέλα του Ολυμπιακού, οι "ερυθρόλευκοι" πέρασαν νικηφόρα από το Καζάν, αυξάνοντας σε 15-6 το ρεκόρ τους στην Euroleague. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 90-75 της Ούνιξ, για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, και έκαναν ακόμη ένα... βήμα για το πλασάρισμα τους στην πρώτη τετράδα, που
δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.
Ο Λάνγκφορντ προσπάθησε να φέρει τα.. πάνω κάτω στην αναμέτρηση (25 πόντους) έχοντας για συμπαραστάτες τους Αντίποφ (19 π.) και Παραχούσκι (14 π.), αλλά όταν χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά, ο Γιώργος Πρίντεζης (20 π.) “μίλησε” και έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες,
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν ιδανικό. Η Ούνιξ είχε άστοχο τον Λάνγκφορντ (κυρίως ο Παραχούσκι σκόραρε) κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι “ερυθρόλευκοι”. Πρίντεζης, Μάντζαρης, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ηγήθηκαν σε επίθεση και άμυνα, ο Σέρβος σέντερ ήταν κυρίαρχος κάτω απ' τις δυο ρακέτες, η ελληνική ομάδα είχε 7x10 στα τρίποντα κι έτσι έφτασε στο σημαντικό 13-33 της πρώτης περιόδου!
Η τρίποντη... εκτέλεση συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου (10/15 στο ημίχρονο), ενώ για την ομάδα του Σφαιρόπουλου σκόραραν οι Γκριν, Γουότερς και Μπιρτς. Ο ρυθμός της όμως δεν ήταν το ίδιο καταιγιστικός στη συνέχεια. Ο Λάνγκφορντ πήρε.. μπρος και Παραχούσκι και Αντίποφ τον.. στήριξαν. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, αλλά δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν τη διαφορά από τους 20 πόντους (36-56 στο ημίχρονο).
Η Ούνιξ προσπάθησε να αντεπιτεθεί στην επανάληψη! Ο Λάνγκφορντ βρήκε το.. χέρι του και είδε το καλάθι σαν βαρέλι (ανέβηκε στους 18 πόντους). Ο Γκριν όμως ήταν η “απάντηση” στην προσπάθεια των γηπεδούχων, που δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν τη διαφορά από τους 14 πόντους. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού έφτασε στην τρίτη περίοδο τους 21 πόντους και βοήθησε τα μέγιστα στο 54-69 της τρίτης περιόδου.
Ο Ολυμπιακός έβγαλε κούραση, δεν μπόρεσε να σκοράρει για πάνω από 3 λεπτά και το 58-69 των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς. Μάλιστα, το τρίποντο του Αντίποφ κατέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (68-77). Δυο απανωτά τρίποντα του Πρίντεζη όμως και η πολύ καλή “ερυθρόλευκη” άμυνα δημιούργησαν άμεσα το 68-87. Το τρίποντο του Αγραβάνη στη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 75-90.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90
Τα στατιστικά των δύο ομάδων:
Ούνιξ: 21/43 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 9/9 βολές, 24 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 κοψίματα
Ολυμπιακός: 20/36 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 8/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 κοψίματα

Ούνιξ Καζάν: Τζόσον 2, Αντίποφ 19(4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παραχούτσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς
Ολυμπιακός: Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4 (6 ρ.), Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7 ρ., 2 κοψ.), Πρίντεζης 20 (3 τρ., 4 ρ., 4 ασ.), Παπανικολάου 10 (2 τρ., 4 ασ.), Μάντζαρης 9 (3 τρ., 6 ασ.), Αθηναίου