Τρίτη 10 Μαΐου 2016

Στους τελικούς με ανατροπή και «σκούπα» ο Ολυμπιακός «Καθάρισε» την ΑΕΚ 3-0

Στους τελικούς με ανατροπή και «σκούπα» ο Ολυμπιακός
Τον 12ο τίτλο πρωταθλητή Ελλάδας στην ιστορία του θα διεκδικήσει φέτος ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησαν με 89-75 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ μετά από ανατροπή, έκαναν το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών και έγιναν η πρώτη ομάδα που «σφράγισε» το εισιτήριο για την καταληκτική φάση των πλέι οφ.

Η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Αρης, με τους «πράσινους» να προηγούνται με 2-1.

Η ΑΕΚ έδειχνε ανίκητη για περίπου δύο δεκάλεπτα με τους παίκτες της να εγκλωβίζουν τον Ολυμπιακό στην άμυνα τους, ενώ στην επίθεση με «όπλο» την ευστοχία από την περιφέρεια έφτασε να πάρει διαφορά μέχρι και 17 πόντους (50-33 στο 24΄).

Ο Ολυμπιακός όμως με ηγέτη τον Χάκετ που πήρε την ομάδα στην πλάτη του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περιμένει από σήμερα τον αντίπαλο του στους τελικούς. Άξιοι συμπαραστάτες του διεθνούς Ιταλού ήταν οι Λοτζέσκι και Σπανούλη με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ξεχώρισε από την Ένωση, με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 10 σημείωσε ο Μαλίκ Χέρστον. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης για ακόμα ένα αγώνα έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό τελειώνοντας την αναμέτρηση με 7 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα με τους Σπανούλη και Μάντζαρη να σκοράρουν τρία συνεχόμενα τρίποντα ενώ στο αντίποδα οι παίκτες της ΆΕΚ ασφυκτιούσαν από την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Οι γηπεδούχοι, όμως «ξύπνησαν» και με επιμέρους σκορ 15-2 κατάφεραν να μετατρέψουν το 4-11 (7΄) σε 19-13 (2΄). Οι πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν και να τελειώσουν την πρώτη περίοδο στο -3 (21-18).

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο «αναγκάζοντας» τους φιλοξενούμενους σε αβίαστα λάθη ενώ χάρις τα τρίποντα των Μπράουν και Κάρτερ πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (+10 στο 13’). Την σκυτάλη στην συνέχεια πήρε ο Ντούσαν Σάκοτα που με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα 14 πόντων στην ομάδα του (38-24 στο 16΄). Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με τρίποντο του Πρίντεζη, το μοναδικό των πρωταθλητών Ελλάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η ανάπαυλα τους βρήκε πίσω με 10 πόντους (41-31).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μην μπορούν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα της Ένωσης και με τον Τζέι Κόβαν Μπράουν να μοιάζει ασταμάτητος η διάφορα έφτασε στην μεγαλύτερη της διαφορά (+17, 50-33) στο 24’.

Ο Ολυμπιακός όμως «έδειξε χαρακτήρα» και με επιμέρους σκορ 18-4, με τον Χάκετ να πετυχαίνει 11 συνεχόμενους πόντους, μείωσε σε 54-51. Η ΑΕΚ μετά απο ένα δίλεπτο «μπλακ άουτ» έδειξε να συνέρχεται και κατάφερε πάλι να ξεφύγει με +9 (61-52 στο 29΄) αλλά ο Χάκετ με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου μείωσε στους 6 (61-55).

Ο Ολυμπιακός πέτυχε δέκα αναπάντητους πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (61-65 στο 33΄), για πρώτη φορά μετά το αρχικό δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με 5 συνεχόμενους πόντους του Μιλόσεβιτς μείωσε στο καλάθι (69-71 στο 37΄) αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δυο διαδοχικά τρίποντα από Παπαπέτρου και Σπανούλη ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 (69-77 στο 36΄).

Την «χαριστική βολή» στους γηπεδούχους έδωσε ο Βασίλης Σπανούλης που με ένα ακόμα τρίποντο του (το 3ο στο αγώνα) ανέβασε την διαφορά στους 12 (73-85 στο 38’). Η Ένωση σε αυτό το σημείο «έριξε λευκή πετσέτα» και οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά για να φτάσουν στο τελικό 75-89 που τους έδωσε την πρόκριση στους τελικούς με «σκούπα».

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Φούφης, Γκούμας

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Χέρστον 10, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9 (1), Μπράουν 17 (2), Μάικλ, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9 (3), Μιλόσεβιτς 7 (1), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4