Δευτέρα 18 Απριλίου 2016

«Φιέστα» με «5άρα» ο Θρύλος, άνετα ο ΠΑΟ, ήττα η ΑΕΚ, πλέι οφ ο Πανιώνιος, ελπίζει ο ΠΑΣ

«Φιέστα» με «5άρα» ΟΣΦΠ, άνετα ο ΠΑΟ, ήττα η ΑΕΚ, πλέι οφ ο Πανιώνιος, ελπίζει ο ΠΑΣ
Με εμφατικό τρόπο ολοκλήρωσε τη σεζόν ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, ο οποίος συνέτριψε την Καλλονή με 5 - 0 στην φιέστα του 43ου πρωταθλήματος της ομάδας.
Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν 2-3 αξιόλογες στιγμές με τον Μανούσο, έφτασε άνετα στην νίκη. Στο 6ο λεπτό ο Ελαμπντελαουϊ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Δαύκου, αλλά στο 22ο λεπτό ο Φορτούνης σημείωσε το 18ο γκολ του στην διοργάνωση, με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά, στην κλειστή γωνία του Ελληνα τερματοφύλακα.

Στο 35ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν φάουλ στον άξονα και λίγο έξω από την περιοχή των Λέσβιων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νταβίντ Φουστέρ που με ωραίο κτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δαύκου για δεύτερη φορά.
Ετσι έκλεισε το πρώτο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την εδαφική υπεροχή και στο 61ο λεπτό, ο Παϊτίμ Κασάμι με πλασε μεσα από την περιοχή σημείωσε το 3-0, στο 77` ο Ελαμπντελαουϊ μετά από καταπληκτική ενέργεια του Ιντέγε, πέτυχε το 4-0 και στο 84ο λεπτό ο Νιγηριανός επιθετικός έκλεισε την χρονιά με ένα εντυπωσιακό γκολ (σ.σ. το 10ο στο πρωτάθλημα), διαμορφώνοντας το 5-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα (72` Σιόβας), Μποτία, Μαζουακού, Ζντιέλαρ, Κασάμι (63` Ντουρμάζ), Ερνάνι (63` Καμπιάσο), Φορτούνης, Φουστέρ, Ιντέγε.
ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου):
Δαύκος, Γουερέ (83` Φιορέτος), Ούκα (65` Ευαγγελιδάκης), Αναστασιάδης, Γκόλιας, Γιορέντε, Γιουκαρής, Μπλάζιτς, Μίκιτς, Ξύδας (64` Χατζηδημητρίου), Μανούσος.

Με «φόρα» πηγαίνει στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος διέλυσε τον υποβαθμισμένο Πανθρακικό 6- 1 με τον Μπεργκ να πετυχαίνει 5 γκολ.(23΄,41΄,45΄+2, 52΄, 61΄) και τον Λέτο στο 100ό του παιχνίδι με την φανέλα του «τριφυλλιού» να κάνει ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι (τρεις ασίστ). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βιγιαφάνες στο 71΄.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α.Στραματσόνι): Γιαννακόπουλος, Χουχούμης, Μολέδο, Μέστο, Τελάντερ, Λουντ (46΄ Εβαντζελίστα), Λαγός, Βιγιαφάνες, Καλτσάς (59΄ Βλαχοδήμος), Λέτο, Μπεργκ.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ζ.Στοΐνοβιτς):
Τζελέπης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ηλιάδης (15΄ Μουδούρογλου), Χασομέρης, Γαβριηλίδης, Χρήστου, Ρούσσος, Μπουγαϊδης (55΄ Νικόλτσης)., Μπαϊκαρά, Τσιάρας

Αντίθετα η ΑΕΚ απογοήτευσε αφού ηττήθηκε εύκολα 3 -0  από τον Λεβαδειακό με την Ένωση να πετυχαίνει δύο αυτογκόλ σε λιγότερο από ένα λεπτό.Δύο αυτογκόλ (Ντίντακ στο 39΄, Τζανετόπουλος στο 40΄) και ένα τέρμα του Μάντζιου στο 63΄ χάρισαν τη νίκη στους Βοιωτούς και ενδέχεται να αφήσουν το «Δικέφαλο» στην τρίτη θέση της κατάταξης, αν επικυρωθεί από την Επιτροπή Εφέσεων η ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Φαράντος): Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Μεντί, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Ατζαγκούν, Μαχαίρας (86΄ Μιλιάζες), Μάγκας (56΄ Μαχαμάτ), Μπεν (77΄ Μερεμπασβίλι), Μάντζιος, Γιακουμάκης
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ):
Μπαρόχα, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Τζανετόπουλος (46΄ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα, Γιόχανσον, Μάνταλος (46΄ Βάργκας), Μπουονανότε, Πέκχαρτ (68΄ Αραβίδης)

Νίκη με ανατροπή πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης.. Η ομάδα του Μάκη Χάβου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπαλάφα (9΄), με δύο τέρματα του Ιωαννίδη στο δεύτερο μέρος (49΄, 73΄) επιβλήθηκε με 2 - 1 της Βέροιας στο «θεόδωρος Κολοκοτρώνης».
Η Βέροια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο ματς, καθώς στο 9΄ μπήκε μπροστά στο σκορ με την κεφαλιά του Μπαλάφα μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαγέφσκι. Ακολούθησε η σπουδαία επέμβαση του Μπαντή στην κεφαλιά του Ναζλίδη, με τους Αρκάδες να «ψάχνονται» στον αγωνιστικό χώρο και την εξέδρα να... μουρμουράει.
Το πρώτο μέρος βρήκε τους Ημαθιώτες να προηγούνται από το γρήγορο γκολ του κεντρικού τους αμυντικού, ωστόσο, με την έναρξη της επανάληψης συνέβη ακριβώς το ίδιο, μόνο που αυτή την φορά αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι γηπεδούχοι. Σκόρερ ο Ιωαννίδης ο οποίος κατάφερε στο 49΄ να αιφνιδιάσει τον Καντιμοίρη και να ισοφαρίσει (1-1). Ο ίδιος παίκτης στο 73΄ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα ανατρέποντας το σκηνικό στο ματς.
Η Βέροια προσπάθησε να βγει στην επίθεση για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως, να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπαντή, ενώ στο 80΄ το σουτ του Μάσα σταμάτησε στο δοκάρι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ.Χάβος): Μπαντής, Λούι, Τριανταφυλλόπουλος, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ντουντού (46΄ Τσάβες), Δημούτσος, Κουρμπέλης, Στανισάβλιεβιτς (46΄ Φούντας), Ιωαννίδης, Μάσα
ΒΕΡΟΙΑ (Δ.Ελευθερόπουλος):
Καντιμοίρης, Γιαννούλης, Μαλόν (67΄ Εντζεγκέλε), Πούγγουρας, Σιόντης, Μπαλάφας, Άρτσε, Μαγέφσκι (76΄ Μάνος), Ναζλίδης, Μεληκιώτης (61΄ Γιουζούφ), Ανάκογλου

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με τον Πλατανιά  στα Χανιά, ενώ με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Ηρακλή με τον Παναιτωλικό
Θέση στα πλέι οφ εξασφάλισε το αγωνιστικό κομμάτι ο Πανιώνιος, παρά την ήττα του 0 -  1 από τον Ατρόμητο με τέρμα του Στόιτσεφ στο 78 στη Νέα Σμύρνη.  ενώ νίκη με το ίδιο σκορ πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Ξάνθη επί της τοπικής ομάδας χάρις στο γκολ του Τσουκαλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.και πλέον ελπίζει πως αν δεν πάρει άδει θα πάρει τη θέση του στα πλέι οφ καθώς και στην Ευρώπη.