Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 97-59 Πω, πω τι άμυνα Θεέ μου...

Πω, πω τι άμυνα Θεέ μου...
Ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα, στο 3ο δεκάλεπτο δεν δέχθηκε πόντο (21-0), φθάνοντας στο εντυπωσιακό 97-59 επί της Κηφισιάς, φθάνοντας στην 22η νίκη στην Basket League. Ρεκόρ καριέρας ο Παπαπέτρου με 20 πόντους
Οι «ερυθρόλευκοι» (παρα)έδειξαν διάθεση στα αμυντικά τους καθήκοντα απέναντι στην άτυχη Κηφισιά, σε μια πρόβα για τον «τελικό» με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ανήμερα της 25ης Μαρτίου (21.45) στο ΣΕΦ για τη 12η αγωνιστική των ομίλων του Τοp 16 της Euroleague

Kαι το αξιοσημείωτο είναι ότι η πειραϊκή ομάδα για δεύτερο σερί παιχνίδι στην έδρα της, δέχθηκε μόνο 59 πόντους, μιας και είχε προηγηθεί ο αγώνα με τη Ζαλγκίρις την προηγούμενη Παρασκευή.
Μόνο που κόντρα στην ομάδα του βορείου προαστίου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν κάτι το ξεχωριστό, να κρατήσουν ανέπαφο το καλάθι τους για ένα δεκάλεπτο, το 3ο.
Μάλιστα, όσο περνούσε ο χρόνος σε αυτό το κομμάτι τού αγώνα, οι φίλοι του Ολυμπιακού παρότρυναν τους παίκτες να μη χαλαρώσουν στην άμυνα και τους αποθέωσαν όταν το δεκάλεπτο έληξε με 21-0.
Ετσι το 50-38 του ημιχρόνου, έγινε 71-38 με τον Ολυμπιακό να φθάνει με όλη του την άνεση στην επικράτηση.
Σε ατομικό επίπεδο ρεκόρ καριέρας σημείωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, σκοράροντας 20 πόντους. Ο Έλληνας φόργουορντ ξεκίνησε το ματς έχοντας 3/3 τρίποντα, ολο
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 79-59
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (2), Μιλουτίνοβ 2, Αγραβάνης 7 (1(, Μάντζαρης 8 (1), Παπανικολάου 8 (1), Όντομ 8, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20 (4), Στρόμπερι 12 (1), Τσαϊρέλης, Ουόρικ 6, Χάκετ 12 (2).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9, Χογκ 15, Μάρσαλ 3, Στίγκερς 8, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5, Ελ-Αμίν 2, Σμιθ 10.