Δευτέρα 28 Μαρτίου 2016

«Ζωντανός» με Κονέ, στο 90+5', ο Απόλλων στην Ελευσίνα

«Ζωντανός» με Κονέ, στο 90+5', ο Απόλλων Στην τελευταία φάση του αγώνα, 90+5', ο Κονέ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, «λύτρωσε» τον Απόλλωνα, που έφυγε με το νικηφόρο 1-0 από την έδρα τού Πανελευσινιακού, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» σημείωσε τη 15η νίκη της, κι έπιασε την Κέρκυρα, στη 2η θέση, χωρίς να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο απέναντι στην ομάδα της Ελευσίνας, που άξιζε, τουλάχιστον, τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ, μετά το σουτ του Πλαβούκου, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα.
Το παιχνίδι «άναψε» στο 2ο ημίχρονο. Και στη φάση του 62ου λεπτού, όταν υπήρξε από μια αποβολή για κάθε ομάδα.
Σε φάση διαρκείας μπροστά από την εστία των γηπεδούχων, ο Τζιώρας έπιασε την κεφαλιά, ο Κασνέτσης έδιωξε την μπάλα προς της τελικής γραμμής, με τον Μανιάτη να μπλοκάρει την μπάλα και τον Φατιόν να τον πατά, στο χέρι, με το διαιτητή να χάνει τη φάση.
Επακολούθησε καυγάς μεταξύ των παικτών, με τον Αρβανίτη (Πανευλεσινιακός) και Κύργια (Απόλλων) να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα.
Ο τεχνικός του Απόλλωνα, Μπάμπης Τεννές, παρότι έχασε τον έναν κεντρικό αμυντικό (Κύργια), πήρε το ρίσκο να αντικαταστήσει και τον έτερο των κεντρικών μπακ, Γκότοβο, στο 71', ψάχνοντας το γκολ της νίκης
Αυτό ήρθε με την εκτέλεση φάουλ από τον Κονέ στο 90+5', που μέσα στον ενθουσιασμό του, έβγαλε τη φανέλα του, δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε.
Πανελευσινιακός (Θ. Δημόπουλος): Μανιάτης, Κασνέτση, Κακαράς, Αρβανίτης, Βαϊσχάιμερ (61' Τσολακίδης), Παληγεώργος, Λίτσος, Κυζιρίδης, Σταματάκης (67' Ανδρίκος), Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (81' Τσίγκρος)
Απόλλων (Μ. Τεννές): Aποστολίδης, Γκότοβος (71' Παρπέξ), Κύργιας, Πάνος, Καμαρά, Τζιώρας, Πιπίνης (46' Βάντερσον), Φατιόν, Σουνάς, Κονέ, Στεργίδης