Δευτέρα 14 Μαρτίου 2016

«Καθάρισε» σε δεκατρία λεπτά η ΑΕΚ, 3-0 τον Πανθρακικό

«Καθάρισε» σε δεκατρία λεπτά η ΑΕΚ, 3-0 τον ΠανθρακικόΜέσα σε δεκατρία λεπτά η ΑΕΚ «καθάρισε» 3-0 το ματς με τον Πανθρακικό στο ΟΑΚΑ και αύξησε στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά της από τον Παναθηναϊκό, μετά την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής της Super League.
Στο 4΄ ο Μπουοναότε με εξαιρετική ατομική ενέργεια, «άδειασε» Μελίσση και Ποτουρίδη, εκτέλεσε τον Γιούδα και άνοιξε το σκορ. Στο 11΄ από σέντρα του Σοϊλέδη, ο Χρήστος Αραβίδης πετάχτηκε ανάμεσα στους δύο σέντερ μπακ και έγραψε το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα (17΄), ξανά ο «Αραβας» πέτυχε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ φτάνοντας τα 9 (όσα και ο Βάργκας) στο πρωτάθλημα.
Μετά από αυτή την εξέλιξη, δύο τινά μπορούσαν να συμβούν: είτε οι ποδοσφαιριστές θα πήγαιναν για... ξεκούραση, είτε θα κυνηγούσαν σκορ και θέαμα. Δυστυχώς επέλεξαν το πρώτο...
 Οι γηπεδούχοι, επαναπαυμένοι στη νίκη δεν «έψαξαν» περισσότερα γκολ. Το κρυο, η συνεχής βροχή κι οι 2-3 χιλιάδες... ηρωικοί που βρέθηκαν στο γήπεδο το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας, συνέθεσαν το... ρομαντικό μωσαϊκό του σημερινού αγώνα, που ολοκληρώθηκε με μια πανεύκολη νίκη της ΑΕΚ.
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος (34΄ λ.τρ. Λαμπρόπουλος), Αρθο, Σοϊλέδης (25΄λ.τρ. Βασιλαντωνόπουλος), Σιμόες, Κορδέρο (86΄ Πλατέλλας), Μάνταλος, Αραβίδης, Πέκχαρτ, Μπουονανότε
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Γιούδας (86΄λ.τρ. Τζελέπης), Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Μπουγαϊδης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Λαδάκης, Χρήστου (72΄ Τσιάρας), Μπαϊκαρά, Ντιγκινί, Χασομέρης (79΄ Πεταυράκης)