Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Νίκες για ΑΕΚ, Αστέρα και ΠΑΟΚ , Ο Πανιώνιος πήρε "Χ" στη Λεωφόρο

Ο Αστέρας ανέτρεψε το 0-1 της Καλλονής με τρία γκολ στην επανάληψη
Το νικηφόρο σερί που έχει από το ξεκίνημα του 2016 συνέχισε η ΑΕΚ στους «Ζωσιμάδες». Η Ένωση με γκολ των Βάργκας (6΄) και Μπαρμπόσα (59΄) επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού «κυρίως μενού» της 18ης αγωνιστικής της Super League.
Η 5η νίκη της ομάδας του Πογέτ στο νέο χρόνο σε ισάριθμα ματς (3 στο πρωτάθλημα και 2 στο Κύπελλο) προήλθε από δύο παράγοντες. Ο ένας ήταν η σωστή τακτική που επιλέγει ο Ουρουγουανός σε κάθε ματς, με την πίεση των παικτών στην πρώτη πάσα του αντιπάλου και ο δεύτερος ήταν ο Ανέστης.

Ο νεαρός γκολκίπερ της ΑΕΚ απόκρουσε πέναλτι για δεύτερη σερί αγωνιστική (αυτή την φορά στο 1-0, ενώ με τη Ξάνθη το έκανε στο 2-1) κι αναμφισβήτητα εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή της νίκης των «κιτρινόμαυρων». Στο 39΄οι Γιαννιώτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Γκάλο μετά τη σέντρα του Τσουκαλά. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Ανέστης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απόκρουσε σε κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς ο Μανιάς τραυματίστηκε στα τελευταία 4 λεπτά και δεν κατάφερε να επιστρέψει, την ώρα που ο Πετράκης είχε κάνει όλες τις αλλαγές.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ.Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (70΄ Ηλιάδης), Μανιάς, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος (46΄ Κοζορώνης), Ακόστα, Μιχαήλ, Λίλα (62΄ Ναδάλες), Ιλιτς, Σκόνδρας
ΑΕΚ (Γκ. Πογέτ):
Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες (89΄ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Μάνταλος (67΄ Λαμπρόπουλος), Βάργκας (46΄ Τζιμπούρ), Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Ένα καλό δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Αστέρα Τρίπολης, ώστε να επικρατήσει 3-1 της Καλλονής στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».
Τα γκολ του Ιγκλέσιας (52' και 61') και του Γιάννου (57') ανέτρεψαν το προβάδισμα που είχαν πάρει οι ουραγοί της βαθμολογίας με πέναλτι του Μανούσου (41') και έκριναν το παιχνίδι, καθώς μάλιστα οι νησιώτες έμειναν με δέκα παίκτες από το 63', λόγω αποβολής του Ελλακόπουλου.
Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες, λόγω τραυματισμού του Τορμένα και αποβολής του Ζησόπουλου στις καθυστερήσεις.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λουί, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας (83΄ Τορμένα), Στανισάβλιεβιτς (59΄ Μάσα), Φούντας, Νίκο Φερνάντες (46΄ Μπερτόλιο), Γιάννου.
ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκου, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Ελλακόπουλος, Καλτσάς, Γεωργίου, Γουερέ (69΄ Γιουκαρής), Μανούσος (88΄ Κάρλσον), Μάρκοβιτς (74΄ Μπραούλιο).

Εστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τη Βέροια στο γήπεδο της Τούμπας. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο 43' με πέναλτι του Μπερμπάτοφ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 65' με τον Μαγέφσκι και ο Αθανασιάδης στο 74' πέτυχε το νικητήριο γκολ.
ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Μελίσσας, Σκόνδρας, Βίτορ, Μαλεζάς ( 46' Χαρίσης), Κοροβέσης, Κάτσε, Τζιόλης, Ζάιρο (69' Μυστακίδης), Μακ (78' Πέλκας), Μπερμπάτοφ, Αθανασιάδης.
ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Όστοιτς, Νάστος (82' Ξόμπλιος), Άρτσε, Σιόντης, Γεωργιάδης, Αμπντούν (46' Νέτο), Μαγιέφσκι, Κόλα ( 46' Καϊκούτ).

Βαθμούς, αλλά... όχι και τις εντυπώσεις, μοιράστηκαν Παναθηναϊκός και Πανιώνιος στη μεταξύ τους λευκή ισοπαλία στην άδεια λόγω τιμωρίας Λεωφόρο. Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Διούδη ο οποίος σε τέσσερις περιπτώσεις βρέθηκε εκεί που έπρεπε και με τις επεμβάσεις του δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να πανηγυρίσουν.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α.Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Πράνιτς, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Εσιέν (86΄ Λουντ), Ζέκα, Αμπέντ (76΄ Πέτριτς), Κλωναρίδης (62΄ Καλτσάς), Μπουμάλ, Μπεργκ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ.Ουζουνίδης): Διούδης, Τασουλής, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Καραμάνος, Ανσαριφάρντ (67΄ Καθάριος), Μπακασέτας (89΄ Αργυρόπουλος) , Μασούρας (81΄ Βιγιάλμπα), Σιώπης, Βλάχος, Ρισβάνης.