Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2016

Στους «8» με γκολ του Ναπολεόνι στο 91' ο Ατρόμητος νίκησε 2-1 τον Πλατανιά

Στους «8» με γκολ του Ναπολεόνι στο 91' ο Ατρόμητος Ο Ατρόμητος είναι η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις από τον Ναπολεόνι και δύο ασίστ από τον Λε Ταλέκ, οι Περιστεριώτες πήραν το πολυπόθητο “εισιτήριο” με νίκη-ανατροπή (2-1) κόντρα στον Πλατανιά (0-0 το πρώτο παιχνίδι).
Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 34’ με πολύ ωραίο γκολ του Ράμος, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα, ο Μπίτολο -με κοντινή κεφαλιά- έβαλε τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στην επανάληψη οι Κρητικοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να "κλειδώσουν" το ματς, αλλά οι παίκτες του Δέλλα κατάφεραν να πάρουν στο 91' την μεγάλη πρόκριση με τον Ναπολεόνι.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κιβρακίδης (74' Μίλος Στόιτσεφ), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Γοδόι, Μπάλλας (60' Πίτου Γκαρσία), Ούμπιδες, Λημνιός (46' Μπρίτο), Ναπολεόνι, Λε Ταλέκ.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί, Δημήτρης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνάτιτς, Μουνάφο, Γονδουλάκης (82' Στανισάβλιεβιτς), Αποστολόπουλος (74' Ανγκούλο), Μενδρινός (67' Ντίνας), Ράμος.

H φάση των "16" συνεχίζεται, σήμερα Τετάρτη  με τον Ολυμπιακό, να έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση, μετά την νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι στα Χανιά με 4-1, να δίνει τη ρεβανς (19:30) στο στάδιο "Γεώργιος Καραισκάκης"  με την ομάδα της Κρήτης, ενώ η ΑΕΚ είναι φαβορί στον αγώνα με τον Λεβαδειακό ( 17:15) καθώς τον νίκησε με 1 - 0 στη Λειβαδιά. Στην Τρίπολη (17:15) ο Αστέρας αγωνίζεται με την Λάρισα , την οποία , η αρκαδική ομάδα, είχε υποτάξει με 3 - 0 στη Θεσσαλική πρωτεύουσσα. Σήμερα (15:00) γίνεται και ο αγώνας του Ηρακλή με την Βέροια, την οποία είχε νικήσει με 1 - 0 μεσ στην έδρα της

Η φάση των "16" συνεχίζεται και τελειώνει αύριο Πέμπτη με τον Παναθηναϊκό  που έχει σημαντικό προβάδισμα μετά την επικράτηση με 2-1 απέναντι στον ΠΑΣ στα Γιάννενα, να δίνει (19:30) τη ρεβάνς στη Λεοφώρο, ενώ ο ΠΑΟΚ (17:15) πρέπει ν' ανατρέψει στην Τούμπα την ήττα με 2-1 από την Καλλονή στο πρώτο παιχνίδι της Μυτιλήνης. Τέλος ο Πανιωνιος (15:00) αντιμετοπίζει στη Νέα Σμύρνη , τον Εργοτέλη τον οποίο είχε νικήσει 1- 0 στην Κρήτη.